Героїчний подвиг Низа та Евріала (за поемою І. Котляревського “Енеїда”)

Для українців “Енеїда” І. П. Котляревського – високопатріотична епопея України, незважаючи на її бурлескно-травестійний стиль. Письменник зображує Енея і троянців, скріплених міцною дружбою. Вони люблять бенкетувати, але ніколи не забувають про лицарську честь воїна, вміють захистити батьківщину. У цьому нас переконує подвиг двох героїв поеми – Низа та Евріала.
Низ і Евріал – земляки, обоє завербувались до війська Енея і присягнули йому на вірність, вірні дружбі:
Від тебе не одстану зроду.
З тобою рад в огонь і в воду.


На сто смертей піду з тобой.
Вони – лицарі, їм властиве самовіддане виконання обов’язку:
Де общее добро в упадку,
Забудь отця, забудь і матку,
Лети повинность ісправлять.
Письменник устами своїх героїв возвеличує патріотичні подвиги народу, закликає співвітчизників підкорити особисті інтереси інтересам суспільним. У своїх патріотичних думах Низ і Евріал не одиночки. Коли вони розповіли троянцям про їх план – забратися в тил ворога вночі і перерізати їх, то останні захоплено вітали їх:
Троянці всі тут заревли.
Одважних стали обнімати.
Вилазка в стан ворога – це свідчення

глибокого усвідомлення героями вірності присязі, саможертовній товариськості:
Як ми Енею присягали
Для його служби жизнь оддали.
Як відомо, у Евріала є стара мати, а Низ – сирота, тому Низ умовляє товариша залишитись на варті, не ризикувати своїм життям, бо повинен жити заради матері старої. Однак Евріал залишається вірним батьківському заповіту:
Умри на полі, як герой.
Молодці намагалися довести свою вірність Енеєві. “За честь і к князю за любов” вони пішли в стан ворога. Вони на той світ одправляли ворогів, кололи, різали без розбору:
Любов к отчизні де героїть,
Там сила вража не устоїть,
Там грудь сильніша од гармат,
Там жизнь – алтин, а смерть – копійка…
І лише несподівана поява рутульського полководця Волсента з воїнами не дала врятуватись героям. Піймали Евріала і почали знущатися над ним, а цього не міг допустити Низ; він пускає із своєї засідки спис у ворога і цим видає себе.
Життя своє герої віддали заради перемоги над ворогом, і автор високо цінує їх героїчний подвиг:
Так кончили жизнь козарлюги,
Зробивши славнії услуги
На вічність пам’яті своїй.
Високий дух патріотизму, волелюбні настрої властиві усім троянцям. Про це свідчить і те, що по-своєму повторили подвиг Низа і Евріала і такі герої поеми, як брати Битіас і Пандор, троянці Геленор і Лик… Сміливістю, мужністю, військовою доблестю наділений і ватажок троянців – Еней.
Отже, І. П. Котляревський у своїй поемі “Енеїда” оспівує подвиг як найвищий вияв патріотизму і громадської мужності, самовідданості в боротьбі за справедливе діло.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Героїчний подвиг Низа та Евріала (за поемою І. Котляревського “Енеїда”)

Categories: Твори з літератури

Links