“Героїчне минуле українського народу у творах Тараса Шевченка”

Тарас Григорович Шевченко – видатний український поет, мислитель і художник, творчість якого одухотворяє і кличе до свободи. Він дуже любив свій народ, оспівував його щире серце, працьовитість, мудрість, боровся за його волю та незалежність. Мабуть, саме тому і став поет справжнім національним пророком свого часу, своєрідним українським Мойсеєм, якій вивів своїх співвітчизників з неволі і просвітив народу шлях до свободи та кращого життя.

Однією з провідних тем творчості великого Кобзаря була видатна та героїчна історія України. Твори

Т. Г. Шевченка на історичну тематику надзвичайно різноманітні. Частина цих творів присвячена конкретним подіям, що відбувалися у минулому. Їх герої – видатні історичні постаті. Наприклад, це поезії “Заступила чорна хмара”, “Чернець”, “У неділю святую”, “Іржавець” та інші. Деякі вірші носять історично-побутовий характер – “У тієї Катерини”, “Хустина”, “Швачка” тощо. В окрему групу можна виділити поеми, які відображують події XVIII століття, наприклад, “Титарівна” і “Сотник”.

Щодо минулого України, то там Т. Г. Шевченка більш усього приваблювало героїчне

минуле українського народу і його боротьба проти московських і турецьких поневолювачів, а також боротьба проти польської шляхти. Центром боротьби наших співвітчизників у ті часи була Запорозька Січ – унікальна козацька республіка, яка являла собою незвичайне явище єдності хоробрих січовиків – лицарів-селян.

В своїх історичних творах Т. Г. Шевченко оспівує образи народних месників, зокрема Микити Швачки, Северина Наливайка і Симона Палія.

Великий Кобзар, звертаючись до минулого рідної країни, спонукає поневолених співвітчизників піднятися з колін, пробуджує національну свідомість і возвеличує боротьбу за свободу. У поемі “Іван Підкова” Т. Г. Шевченко показав, що при бажанні втрачене можна відновити. Я впевнений, що такі люди, як головний герой поеми, існують і зараз, бо дух українського народу незламний і незнищенний. У творі поет незвичайно реалістично змальовує боротьбу козаків проти турецьких і татарських загарбників. Опис цих походів підносить гордість наших співвітчизників за героїчне минуле свого народу, він будив, будить і завжди стане будити патріотичні почуття.

Перший твір на історичну тему – вірш “Іржавець” Т. Г. Шевченко написав на засланні у 1847 році. У ньому розповідається про події, які відбувалися після війни Росії зі шведами у 1708-1709 роках: про поразку шведів під Полтавою, про відхід кошового отамана Запорізької Січі Кості Гордієнка і гетьмана Мазепи до Туреччини. Після вражаючої розповіді про ці важливі для України події поет використовує монолог, звернений до рідної країни, у якому з великим душевним болем він говорить про її важку долю:

“Мій краю прекрасний, розкішний, багатий!
Хто тебе не мучив?..
І все то те лихо, все, кажуть, од Бога!
Чи вже ж йому любо людей мордувать?
А надто сердешну мою Україну.
Що вона зробила? За що вона гине?
За що її діти в кайданах мовчать?”.

Весь цей твір пройнятий щирим уболіванням за долю рідної країни, за долю українського народу.

Глибина таланту Т. Г. Шевченка як автора видатних історичних поезій розкривається у найбільшому поетичному творі великого Кобзаря – історико-героїчній поемі “Гайдамаки”. В основу цього твору лягли реальні історичні події, які відбувалися під час повстання, відомого під назвою Коліївщина, у 1768 році. Боротьбу українського народу проти польської шляхти поет відобразив на широкому історичному тлі. Головний герой твору “Гайдамаки” – непереможний і безсмертний український народ, а головна тема поеми – звеличення руху та героїв Коліївщини, оспівування високих моральних якостей наших співвітчизників, проголошення заклику до боротьби проти самодержавства і пробудження віри у здобуття волі. Т. Г. Шевченко щиро вірив, що “козацька слава не поляже”. Саме цього і домагався усе своє життя великий Кобзар:

“Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине…
Ось де, люде, наша Слава!”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 3.75 out of 5)

“Героїчне минуле українського народу у творах Тараса Шевченка”