Гаргантюа і Пантагрюэль характеристика образу Панурга

Панург – один з центральних персонажів роману. Його ім’я означає “все що може” або “все що робить”. Згідно з характеристикою, яку дає Панургу Рабле, це “пустун, шулер, гуляла, гуляка і шахрай”. Проте, перераховуючи всілякі вади П., Рабле, який відверто симпатизує своєму героєві, його енергії, що б’є через край, і зухвалій невигубній життєлюбності, додає: “а по суті, дивовижний із смертних”. П. стає другом Пантагрюэля, і разом вони складають, як говорить Пантагрюэль, “нерозлучну пару, як Еней і Ахат”.

Пародійно-комічний

характер цієї пари підкреслюється їх повною зовнішньою несхожістю: поряд зі своїм другом велетнем П., будучи середнього зросту і нормальної статури, здається забавним карликом. Стихія П. – гра, яку він любить заради неї самої. Безкорислива пристрасть до гри спонукає його здійснювати безглузді і безрозсудні вчинки, за які він часто терпить жорстокі побої і переслідування. Але П. не сумує і живе, радіючи кожній хвилині так, немов вона – остання.

Коли Пантагрюэль після перемоги над дипсодами дарує другу маєток Рагу, безтурботний П. марнотратить усі доходи з нього на три роки вперед. Пантагрюэль

умовляє його бути бережливее, але той із сміхом заявляє: “Будьте життєрадісні, веселі і задоволені – іншого багатства мені не потрібно”. Парадоксальна поведінка П., якій ненависно все догматично відстале, стала, твереза і непорушна, символізує невпинний пошук людського духу, якому властиво сумніватися у всьому заради того, щоб набути ще більшої глибини.

Але ця глибина – не по той бік земного життя, в ній немає нічого сухого і абстрактного. Бо уся повнота сенсу, на думку Рабле, полягає в тому, щоб наповнити кожну мить безстрашними і всепереможними веселощами, що скасовують химери сумовитої і похмурої схоластичної серйозності. Саме так і поступають усі його герої.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Гаргантюа і Пантагрюэль характеристика образу Панурга