Фідіїиі Зевс Олімпійський

У самому серці Греції, на священній олімпійській землі, стояло четверте чудо світу, єдине, творцем якого була одна людина. “Батько Зевса на небі, безперечно, Крон” але батько Зевса в Олімпії – Фідій. Першого створила безсмертна природа, другого – рука людини, єдиної, яка могла створити бога. Коли всі інші чудеса світу викликають у нас подив, то цьому ми віддаємо шану; ми не знаємо, де кінчається наше захоплення твором мистецтва і починається побожний трепет перед статуєю Зевса. О часи Еллади, ви перевершили наступні століття багатством

творів на, славу богів і зродили митця, іцо створив цей невмирущий шедевр, рівного якому не змогли дати віки потомні!”- писав римський учений Філон.

Перш за все скульптура Зевса Олімпійського вражала своєю колосальністю. Висота її дорівнювала приблизно дванадцятьом із половиною метрам. По-друге, вражала коштовність статуї. Одяг Зевса та його волосся були із золота, неприкриті частини тіла зі слонової кості, трон із кедрового дерева, інкрустованого чорним деревом і самоцвітами. “Природа для того створила слонів,- писав Філон,- щоб Фідій міг вирізьбити Зевсові руки з їхніх ікол”.

Для греків та

скульптура мала особливе значення: то був не тільки образ і символ їхнього найвищого бога, виконаний із найдосконалішою майстерністю з найдорожчого матеріалу і в найбільших розмірах. Це був одночасно пам’ятник величі й слави Еллади, вирізьблений на Зевсовому троні в образах із грецької міфології. Він промовляв від їхнього імені, нехай навіть мовою міфів, яка нам уже далека до певної міри: Але грекам ця мова була зрозуміла, жива, природна. Оздоблення трону прославляло Олімпійські ігри: вісім атлетів символізували вісім видів змагань, які приносили мир та зміцнювали єдність Греції. (За В. Замаровським)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Фідіїиі Зевс Олімпійський