Духовна краса селянки-трудівниці у романі У. Самчука “Марія”

Роман У. Самчука “Марія” (1933 г.) – перший в українській літературі художній твір, у якому розповідається про примусову колективізацію, так зване розкуркулення справжніх господарів землі, трудівників-хліборобів, про голодомор тридцять третього року. Головна героїня роману – Марія Кухарчук, звичайна селянка, трудівниця. Це узагальнюючий образ української жінки. Вона емоційна, добра, чутлива, старанна. Хоча Марія неосвічена, темна селянка, проте її єство високодуховне, багатогранне. Спів для неї – це особливий стан душі, завдяки якому

виливає свій жаль. “Марія співає, а голос її плаче. Чути скаргу, чути жаль глибокий”. Але емоційність не розслаблювала Маріїної волі, а навіть додавала сил. Вона вольова людина, що вміє пробиватися крізь життя своєю працею. Духовною школою Марії є невсипуща селянська праця. її робота – не лише самовияв, а й творчість. Вона бореться за право зватися людиною, мати людську гідність. Справжнім другом Марії був труд.

З дев’яти років почала самостійно жити. І від того моменту вона кожний день зустрічала і проводжала сонце в роботі: сіяла і збирала збіжжя, прибирала, готувала.

Поруч з головною героїнею

виступають два її чоловіки, Гнат і Корній, що є представниками двох верств села: бідняків і багатих. Важкий був життєвий шлях Марії, її молодість у наймах, любов і розлука з Корнієм, що пішов до війська, подружнє життя з Гнатом, смерть дітей, розлучення, життя з Корнієм, голод, зрада сина й голодна смерть сім’ї. Через все це Марія пронесла любов до праці, до рідної землі. Помираючи голодною смертю, Марія пропускає через свою начеб просвітлілу на якийсь час свідомість всі радощі й болі свого страдницького життя. Йде з життя вона без страху і відчаю. Останні хвилини її життя – це останні рядки повісті.

Життя Марії можна порівняти з долею України. Письменник на це навіть не натякає. Глибина і монолітність образу, його національна органічність дозволяє це ствердити. Трагічний оптимізм повісті став для читача символом духовної незламності сильнох особистості, селянки-трудівниці, справжньої жінки.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Духовна краса селянки-трудівниці у романі У. Самчука “Марія”