Добро і зло в комедії Вольтера “Простак”

Проблема добра і зла, природи і суті добра і зла – вічна проблема, яка завжди хвилювала поетів і мислителів, серед яких був і Вольтер – видатний французький мислитель і майстер слова. Комедія “Простак”- один з найдраматичніших творів письменника, в якому він зобразив конфлікт між “сином природи” та “цивілізованим суспільством” і одночасно вирішує питання про те, хто є носієм добра на цьому світі, і чи можливим є “мале зло” в ім’я “великого блага”.

Молодий європеєць, який виріс серед індіанського племені

гуронів, повертається до Франції. Простак, чесний і прямий, відкритий у своїх думках герой стикається з несправедливістю, цинізмом “цивілізованого” світу. Хоча дія “Простодушного” віднесена до епохи Людовика XIV, Вольтер засуджує феодальні порядки в цілому. Його герой – “природна людина”, не зіпсована цивілізацією. Він багато чого сприймає буквально, не знаючи про численні умовності цивілізованого суспільства, і тому нерідко потрапляє в комічні ситуації.

У цій повісті є любовна інтрига – герой закохується в мадемуазель де СентІв, дещо наївної, недалекої провінціалки, але яка щиро кохає його

і готова на самовідданий вчинок. Переживання героїв розкриваються у зіткненні з французькою дійсністю.

Герой хоче боротися за своє щастя, але стикається з ще більшим злом суспільства. Простак відбиває напад ворожої ескадри на французький берег і поспішає до Парижа, щоб отримати винагороду за досконалий подвиг, але замість подяки зз мужність і самовіддане служіння королеві на Гурона чекає арешт. Герой у відчаї дивиться крізь тюремні грати на прекрасні і далекі зірки, які сяють у безмежному просторі Всесвіту й усвідомлює, що носіями добра на цьому світі є люди природи. Гурона дивують жорстокість і зло, що панують у світі.

У “Простаку” поставлене питання про першопричини зла, одна з яких коріниться в самому соціумі. У реальних суспільних умовах зло стає неминучим і закономірним, У державі, заснованій на нерівності, індивідуальна особа неминуче виявляється беззахисною перед багатоступеневою бюрократичною системою, представники якої щиро дбають про інтереси країни, але безжально зневажають інтереси окремої людини, якої просто не беруть у розрахунок. Результат такого зіткнення очевидний, тому повість закінчується трагічно.

Твір на тему: Добро і зло в комедії Вольтера “Простак”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Добро і зло в комедії Вольтера “Простак”

Categories: Твори з української літератури

Links