“Для чого людині потрібне серце?”

“Невесело на світі жити,

Коль серцю нема кого любити”.

Т. Г. Шевченко

Для чого людині потрібне серце? Я вважаю, щоб бути саме людиною та вміти співчувати і любити. А що таке любов? Чому так багато говорять про це почуття? Чому в усі часи про любов складали пісні і вірші? Чому саме любов надихала серця художників, скульпторів, музикантів на створення найкращих творів? Яке чарівництво приховано у цьому почутті? Йдуть роки, біжать століття, а людина марно намагається осягнути таємницю любові, пояснити її магічний вплив на життя, долі,

душі і серця людей. І не можуть дати однозначної відповіді на це питання ні вчені, ні філософи. Одне завжди залишається безперечним і незмінним: в людині одвічно було закладено прагнення любити, і місце цьому прагненню – людське серце.

Французький письменник Оноре де Бальзак якось сказав, що “ми визнаємо людиною тільки того, чиє серце мріє в любові настільки ж про духовну насолоду, як і про тілесне задоволення”. І мені здається, що почуття любові взагалі можливо тільки для людини з великою душею і чистим серцем.

Яку людину можна вважати людиною з великої літери? Я думаю, того, хто прагне гармонії

і цінує прекрасне. А що може бути прекрасніше істинної любові?! Любові, яка полягає не тільки в природному потязі, що не зосереджена на одній лише зовнішній красі. Як сказав колись Джордано Бруно, “тільки жебрак, грубий і брудний розум” може займати себе лише фізичними проявами любові.

Справжній же чоловік і любить по-справжньому: піднесено, чуйно, ніжно і пристрасно, віддаючи коханню усе своє серце. Таку людину не лякають ніякі перешкоди, навпаки, долаючи труднощі та перешкоди, вона підноситься духовно. Для людини, здатної любити всім серцем, відкривається новий, невідомий світ – світ, який кожен день цікавий, неповторний і прекрасний. Не випадково Стендаль стверджував, що половина життя, і притому найкраща половина, залишається прихованою для людини, яка не любила з пристрастю.

Справжня людина – це людина, яка здатна на великі сердечні почуття: дружбу, співчуття, повагу, вірність і, звичайно ж, любов. Без уміння і прагнення відчувати ці почуття така людина відчуває порожнечу в своєму серці, у своєму житті. Вона немов позбавлена чогось важливого, без чого неможливе саме існування. А коли в серці людини живе любов, тоді навіть у собі самому вона здатна відкривати невідомі їй раніше багатства. Ці скарби – ніжність, чуйність, трепетна увагу до ближнього, цілеспрямованість, здатність до повної самовіддачі і багато іншого, без чого людина не могла б називатися людиною.

Любов підносить. І можна з упевненістю сказати, що саме любов може стати мірилом людських якостей, мірилом цінності самої людини. Адже, як справедливо зауважив свого часу Ромен Роллан, “любов… коштує рівно стільки, скільки коштує людина, яка її відчуває “.

У чистих душею, сильних і здорових духом людей серце чисте і благородне. За словами того ж Ромена Роллана, “любов, розцвічуючи оперення птахів яскравими фарбами, витягує з благородних душ все краще, що в них таїться. Бажаючи показати коханому лише те, що його гідно, люблячий звикає знаходити задоволення в думках і вчинках, які гармоніюють з прекрасним створенням, виліпленим любов’ю. Джерело юності, в якому оновлюється душа, променистість сили і радості, відкрите серце – ось що чудово і благородно, от від чого щириться серце “. Не випадково головними темами видатних літературних творів завжди були і залишаються духовне життя людини, любов, як вища напруга його глибинних можливостей і мрія про торжество високих моральних принципів.

Як не схожі, наприклад, російські письменники А. І. Купрін і І. Бунін, чия творчість свого часу було високо оцінена читачами і продовжує хвилювати душі сучасних шанувальників їхнього таланту, як неповторний художній світ кожного з них, але обидва вони неодноразово зверталися до вічної теми кохання. Згадаймо оповідання І. А. Буніна “Чистий понеділок”, який сам автор вважав “кращим із усього того, що він написав”. Любов головного героя, від імені якого ведеться розповідь, стала для нього шляхом сходження через страждання і відчай до відродження, до нового повноцінного життя, до серйозного і строгого відношення до себе та інших. Чистий понеділок став значним днем його життя – піком його роману з “дивною”, до кінця незрозумілою ним жінкою і одночасно днем відліку нового ставлення до кохання, життя, до себе самого… Тема “Гранатовий браслет” А. І. Купріна – теж любов, але зовсім інша. Желтков, головний герой оповідання, сприймає своє почуття як феномен, як нежданий подарунок – поетичне життя серед повсякденної буденності і сірості. Любов стає для нього сенсом життя. Шкода, що досконала любов героя не знайшла відгуку в серці коханої жінки. Але любов ця не була марною, адже його високе поетичне почуття все ж відкрило шлях до прекрасного переродженню душі коханої людини: після смерті Желткова Віра усвідомила, що повз неї пройшла “любов, про яку мріє кожна жінка… любов, яка повторюється тільки один раз у тисячу років…”

Кожен з нас, як і герої улюблених творів, має своє серце, любить по-своєму і по-своєму проявляє цю любов… “У любові тисячі аспектів”, – зазначав К. Паустовський, і продовжував: “і в кожному з них – своє світло, своя печаль, своє щастя і своє пахощі”. Саме це робить такими яскравими і не схожими один на одного почуття різних людей. Це різноманіття наповнює наше життя фарбами, звуками, відчуттями, збагачує його, робить значним і прекрасним.

Звичайно, у кожного з нас любов різна – адже ми дуже різні. Але я впевнена, що жодна людина, коли вона Людина, без любові на світі жити не може! Адже потреба в справжньому почутті, що грунтується не на капризах, на швидкоплинному захопленні красою, а не на примхах нашого серця, на щирості, повазі і схилянні перед коханим, на прагненні жити його життям, його мріями, його надіями, ділити з ним горе і радість, – така потреба живе в серці кожного з нас. Ось для цього і потрібне людині серце.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

“Для чого людині потрібне серце?”