Діалог із сестрою про походження слова “школа”

Багато слів, так само, як і люди, люблять подорожувати. Не сидиться слову на місці, от і кочує воно із країни в країну, немов птах, перелітає через границі, перепливає моря й океани. А за час довгої подорожі слово інший раз так зміниться, що стає зовсім не схожим саме на себе. Якось раз сестра сказала мені, що слова “школа”, “ліцей”, “академія”, “симпозіум” прийшли до нас із Древньої Греції.

– Слово “академія”, наприклад, придумано Платоном на честь легендарного героя Академа, а “ліцей” – Аристотелем на честь

Чи бога-Коса, – пояснила сестра. – А знаєш, що означало слово “школа” давньогрецькою мовою?

– Немає. – Ти не повіриш! Це слово означало “відпочинок”, “дозвілля”. – Не може бути! – Може. Виявляється, у Древній Греції теперішнім відпочинком і святом уважалося відвідування школи. У греків бесіда була особливим мистецтвом. Точно так само, прогулюючись і розмовляючи, одержували знання й у ліцеї, що заснував великий філософ Аристотель в Афінах, і вакадемии. – Я б із задоволенням училася в такій школі, академії або ліцеї! Не потрібно сидіти за партами, робити запису в зошитах! А

як греки одержували знання в гімназіях? – Гімназія дуже відрізнялася від школи, ліцею, академії, тому що в ній діти досягали фізичної досконалості, а не розумового: навчалися боротьбі й гімнастиці, верхівкової їзді – А ти не знаєш, чи проходять симпозіуми в наш час і що означає це слово? – Симпозіуми, наскільки я пам’ятаю. – це наукові конферен ции, які проходять за робочим столом або в більші аудиторіях

Думаю, що проводяться вони й зараз. У Древній Греції це були бесіди на бенкетах. Симпозіуми влаштовувалися на щоденних обідах із друзями й учнями.

– От уже нізащо не повірила б, що колись навчальні заклади були святом для людей! Я зрозуміла, що в кожному слові живе Історія.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Діалог із сестрою про походження слова “школа”