Ціна виміру життя (за оповіданням Коцюбинського “Дорогою ціною”)

Героїко-романтичне оповідання “Дорогою ціною” М. М. Коцюбинський написав у 1901 році, коли минуло вже сорок років з часу надання волі кріпаком. Події ж твору розгортаються у тридцятих роках XIX століття, за тридцять років до її проголошення.

Але сучасникам письменника були близькі страждання та поневіряння героїв оповідання, бо в Україні, звільненій від кріпаччини, розпочався новий етап боротьби з експлуататорами. І за перемогу на цьому етапі історії нації багатьом доводилося платити дорогою ціною.

Що ж це за ціна, якою вимірювалася

споконвічно бажана людством воля? Це – власне життя! Коцюбинський доводить, що життя дорівнює волі, а волю можна вибороти лише життям. І це стосується не тільки героїв оповідання – Остапа та Соломії, здатних на все заради волі. Я вважаю, то в їх образі письменник узагальнив увесь поневолений український народ, який вже ставав на революційний шлях.

В уяві М. Коцюбинського поневолене селянство – це вже не “віл у ярмі”. Саме для того, щоб показати “жевріння іскри у попелі”, автор насичує оповідання показом тієї ціни, тих жахливих пригод, які на кожному кроці чекати на втікачів від панського ярма, коли

“почуття дійсності втрачалося”.

Як же треба було настраждатися у кріпаччині, як же треба було вірити у здобуття волі, щоб заради неї мужньо йти до мети через страшну небезпеку! Стрілянина, блукання Соломії у комишах, пожежа у плавнях, зустріч пораненого Остапа з голодним вовком, бій на Дунаї з турками, загибель Соломії – все це та дорога ціна волі, гідності, щастя.

Найвищою ціною заплатили герої М. Коцюбинського за волю, за щасливе життя. Сум і відчай наповнює душу після прочитання, твору. Але, незважаючи на трагічну кінцівку оповідання, автор возвеличує волелюбність рідного народу, для якого шлях до щастя – це самовіддана боротьба за волю та незалежність.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Ціна виміру життя (за оповіданням Коцюбинського “Дорогою ціною”)

Categories: Твори з української літератури

Links