Чим сучасна музика відрізняється від класичної?

Наше життя була б нудна, безрадісна, безбарвна, якби в ній не було місця мистецтву. Мистецтво – це один з найважливіших щаблів у моральній, духовній еволюції людини. Мистецтво допомагає людині дивитися на мир з різних точок зору. Багато з людей, познайомившись один раз із цим сьогоденням чудом, із цією незбагненною загадкою, уже не можуть розстатися з миром мистецтва до кінця життя. Деякі навіть ставляться до нього як до священної релігії

Історія мистецтва починається із древніх часів, коли люди спілкувалися між собою за допомогою настінного

живопису. Через якийсь час людин відкрив писемність, і це стало початком виникнення літератури. З кожним сторіччям мир мистецтва усе більше й більше розширюється, збагачується, удосконалюється. Але в псу часи саме мистецтво допомагало людині розвивати свої здатності, поліпшувати абстрактне мислення. Протягом сторіч людина намагалася усе сильніше змінювати мистецтво, поліпшувати його, поглиблювати свої пізнання. Іноді це давало позитивні результати, іноді – вело убік, позбавляючи твору мистецтва чогось таємного, загадкового, того, що виникає як би саме собою й не піддається аналізу й вивченню

Видів

мистецтва – величезна безліч: Література, живопис, скульптура, архітектура, танець, кіно, театр і ін. И в теперішній час з’являються всі нові й нові галузі цього плідного дерева. Ми довідалися фотографію, дизайн, комп’ютерну графіку. І я впевнена, що можливості для подальшого розвитку й удосконалювання, у мистецтва безмежні. Воно, як велика релігія, що сполучить у собі різні віри, має безліч сторін і аспектів. Подібно людині, вона має безліч маленьких прожилок, посудин, органів, які разом становлять єдиний, сильний, діючий злагоджено й узгоджено організм. Не будь мистецтва, ми навряд чи змогли б подивитися на мир з різних точок зору, по-іншому, заглянути за рамки повсякденного, почувати небагато гостріше. І кожне покоління вносить свій внесок у розвиток людства, культурно збагачуючи його.

Але із всіх різноманітних видів мистецтва для мене самим головним є Музика. Музика звучить скрізь: на радіо, телебаченні, концертах. За допомогою музичного добутку композитор вихлюпує назовні свої думки, переживання, свої почуття. Музика допомагає нам багато в чому. Вона розвиває пам’ять, робить людей краще, чистіше, гарніше душею. Слухаючи музичний добуток, людина розслаблюється, почуває себе добре й спокійно, стає веселіше або задумливіше, залежно від того, яке настрій несе в собі мелодія. Напевно, важко сказати про музику точніше, повніше й поэтичнее, чим сказав колись М. Ю. Лермонтов:

Що за звуки Нерухомий внемлю Солодким звукам я; Забуваю вічність, небо, землю, Самого себе Всемогутній! Що за звуки! Жадібне Серце ловить їх, Як у пустелі подорожанин безвідрадний Краплю вод живих! И в душі вони народжують Сни веселого років И в одяг одягають Всі, чого вуж немає. Приймають образ ці звуки, Образ милий мені; Думає, чую тихий плач розлуки, И душу вогне. И знову безумно впиваюся Отрутою колишніх днів, И знову я в думках покладаюся На слова людей

Музика надихає. Вона викликає у звичайній людині бажання творити, бажання зробити щось гарне, зробити щось гарне, потрібне, корисне, бажання поліпшити себе, своє життя, навколишній світ. “Музика, – писав Стендаль, – коли вона доконана, приводить серце в точно такий же стан, яке випробовуєш, насолоджуючись присутністю улюбленої істоти, тобто вона дає, безсумнівно, саме яскраве щастя…” Про тім же говорив у своєму вірші й великий А. С. Пушкін:

З насолод життя Однієї любові музика уступає, Але й любов – мелодія…

Але все це, на мій погляд, більше ставиться до музики класичної. Адже в музиці, як і в будь-якім мистецтві, є багато різновидів, безліч різних напрямків і стилів. Музика ділиться на класичне й сучасне, інструментальне й вокальну, хорове виконання й т. д. Напевно, можна сказати, що музика багато в чому відповідає потребам століття, потребам епохи, суспільства. Я не хочу сказати, що в минулі часи люди були краще, духовно богаче, глибше й серйозніше сприймали навколишню дійсність. Але раніше самій музиці приділялася інша роль. Тому й зміст її, і характер були іншими. Для прослуховування музичних добутків спеціально збиралися люди, для цього приділялися спеціальні зали, створювалася відповідна обстановка

Зараз же музика супроводжує нам постійно: на вулиці, у кафі, у магазинах, у транспорті. Ми слухаємо музику, роблячи уроки, забираючи у квартирі, спілкуючись із друзями, гуляючи із собакою, приймаючи ванну… Ми наспівуємо знайому легку мелодію, коли зачісуємося перед дзеркалом або гладимо спідницю перед дискотекою. Ми танцюємо під музику на самій дискотеці – причому танці ці також не схожі на стародавні вальси. Ми іноді навіть не замислюємося над словами, над змістом сучасних пісень – головне, щоб була легкої й невимушеної мелодія. Важко уявити собі, щоб хтось ставив на грубку чайник або жарив яєчню під симфонії Бетховена або Чайковського. А от немудрий мотивчик начебто: “Ля-ляля, фа-фа-фа” дуже легкий у виконанні й досить швидко здатний підняти настрій і відігнати смутні думки (а іноді – думки взагалі!).

Звичайно, є серед сучасних музичних добутків і досить серйозні речі, що змушують серце стискуватися або прискорено битися, добутку, які з першої ж ноти занурюють у міркування – про любов, про життя, про долю, про дружбу й т. д. Ці добутки викликають щирі сльози або щасливий захват. І при цьому не важливо, чи відповідає зміст пісні твоєму щиросердечному стану або ж ти просто переймаєшся історією героя. Таким чином, як сучасна, так і класична музика може з’являтися в різних обликах, викликати різні емоції. І якщо це дійсно теперішня музика, а не просто пісня-одноденка, те й у минулі часи, і сьогодні вона відкриває перед нами душу автора, змушуючи радуватися, сумувати, разочаровиваться й вірити разом сним.

“Я вважаю неможливим складати музику, що не відчута мною цілком; це здається мені неправдою, тому що ноти мають такий же певний зміст, як і слова – бути може, ще більш певний”, – говорив композитор Ф. Мендельсон.

И якби всі сучасні композитори точно так само ставилися до своєї Творчості, сучасна музика володіла б такою же силою впливу на людей, як класична. На сьогодні це, на жаль, не так. А може бути, нам у сучасному світі просто ніколи поринати в мир музики. Може бути, у нас немає можливості присвячувати музиці стільки часу, скільки вона вимагає? Може бути, саме життя висуває вимоги й диктують свої умови й нам, і мистецтву? Добре це або погано – напевно, покаже час. А поки – нехай живе музика! І нехай кожний знаходить у ній те, що він шукає, то, що йому необхідно саме тут і саме зараз.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Чим сучасна музика відрізняється від класичної?