Цар Салтан – герой казки А. С. Пушкіна “Казка про царя Салтана і про прекрасну царівну Лебеді”

У передачі Аріни Родіонівну С. зовсім не ім’я, а як би подвоєння титулу: цар-султан. Пушкін дотепно переробляє його в С. Вийшло досить колоритне, справді казкове ім’я, що зберігає слов’янську забарвлення і натяк на незліченні “султанські” багатства. С. – цар ідеальний, уособлення мрії російського народу, батько-батюшка. Такий цар може запросто простояти весь вечір “позаду забору” і ненароком підслухати розмову трьох дівчат за пряжею. Царство С. – цілком домашнє, з добре протопленій піччю в морозний водохресний вечір.

Думки царя найпростіші. Три сестриці пообіцяли йому різне і нездійсненне, і він упевнений, що варто йому лише побажати, і все це збудеться. А головне, “під кінець вересня” у нього буде син-богатир.

Гвідон стає втіленням благополучної, що підкоряється дійсності. С. вірить в чудеса. Ідеальний образ С. руйнується під впливом прози життя. Затягується війна, в якій С. “б’ється довго і жорстоко”. Інтригують ткаля з кухаркою, з сватів бабою Бабаріхой і домагаються вигнання улюбленої дружини з немовлям. Але чим сильніше одурманюють вони царя чутками про чудеса, тим менше стає їхня влада над ним. Нарешті

чаша цікавості переповнена, і С. розриває павутину свого безвілля. Реальність, яка чекає його, виявляється багатшим найпривабливіших снів. Цар С. знаходить навіть більше того, про що мріяв. Головне ж – сімейне щастя відновлено. Справедливість торжествує, недобрі чари розвіяні. “Цар для радості такої” всіх прощає і його, звичайно, “поклали спати вполпьяна”. На сюжет пушкінської казки написана однойменна опера М. А. Римського-Корсакова (тв. 1900).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Цар Салтан – герой казки А. С. Пушкіна “Казка про царя Салтана і про прекрасну царівну Лебеді”