Боротьба добра і зла в трагедії Й. В. Гете “Фауст”

Великий німецький письменник Йоганн Вольфганг Гете працював над написанням трагедії ” Фауст ” більше шестидесяти років. Пошук істини і сенсу буття – ось ті питання, які хвилювали Гете все життя. І лише через шістдесят, років роздуми Гете склалися у цілісний Твір. У трагедії письменник показав боротьбу добра і зла як рушійну силу, динаміку життя.

У пролозі автор ставить питання: чим є людина в цьому гармонійному і досконалому Всесвіті. Людина нещасна, вічно страждає, їй жилося б краще, коли б не її розум – іскра Божа. Герой трагедії,

скептичний і глумливий Мефістофель, говорить, що світ людей недосконалий, у ньому панує темнота і зло. І чи більше людина розмірковує, тим сильніше страждає, усвідомлюючи недосконалість світу. Людина в результаті тривалих переживань приходить до висновку – винний не всесвіт, а сама людина.

На думку Гете, істина – у боротьбі суперечностей. Саме завдяки цій боротьбі. створюється гармонія світу, в зіткненні думок – істина. Письменник постійно нагадує про це. Два герої трагедії – Фауст і Мефістофель – постійно сперечаються, але їх суперечливі точки зору в той же час доповнюють одна одну.

Образ Мефістофеля

втілює у собі дух заперечення і руйнування. Але він не може знищити основне – життя. Через заперечення він теж творить. І це є рух уперед. Сили Мефістофеля і Фауста рівні, але вони по черзі перемагають один одного. Сам письменник не завжди на боці Фауста. У словах Мефістофеля теж істина. Істина у вічній суперечності, русі.

Фауста і Мефістофеля автор наділив певними людськими рисами. Фауст — незадоволений, “діяльний геній”, готовий сильно любити і ненавидіти, він здатен робити трагічні помилки. Він особа гаряча й енергійна. Фауст дуже чуйний, ранимий, іноді він егоїстичний і завжди безкорисливий, людяний. Фауст знаходиться у постійному пошуку, а його розум – у постійних сумнівах і тривогах. Його роздирають суперечності. Страждання Фауста пов’язані з незборимим жаданням знань, прагненням віднайти істину.

Фауст і Мефістофель – два антиподи. Перший – цілеспрямований, готовий долати бар’єри, він рветься дізнатися про те, що за межею. Другий – спокійний врівноважений. Його ніщо не здивує, бо йому все вже відомо – навколо порожнеча. Він грає з Фаустом як з нетямущим хлопчиком і дивиться на всі пориви Фауста як на чудасії, марні дії.

Мефістофель спокійний, його не гризуть сумніви, пристрасті не крають його пушу. Він дивиться на світ без ненависті та любові. У його колючих репліках башто сумної правди. Мефістофель – це не тип лиходія. Він сміється і знущається і гуманного Фауста, який губить Маргариту, але у словах Мефістофеля знову-і її ки звучить гірка правда, гірка навіть для нього, – духу тьми і руйнування.

Образ Мефістофеля – це образ людини, стомленої життям, яка має багатий іюдський досвід, людину, бачила багато зла і несправедливості і розчарувала у житті. Протягом тривалих спостережень за тим, що відбувається в житті, пін переконався у безвихідності. Мефістофель не вірить ні в зло, ні в добро, ні н щастя. Він бачить недосконалість світу і знає, що змінити нічого не можна. Він шбавляється над людиною, яка впевнена у своїх силах і можливостях, яка намагається змінити життя. Мефістофель, упевнений у марності цих спроб. І йому навіть шкода людей, які прагнуть до досконалості, недосяжного ідеалу.

В основі трагедії, написаної Й. В. Гете, лежить одвічне протистояння творчого духу, прагнення до прекрасного (які втілені в, образі Фауста) і духу заперечення, сумнівів (які втілені в образі Мефістофеля).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Боротьба добра і зла в трагедії Й. В. Гете “Фауст”

Categories: Нові твори

Links