Анна на шиї (стисло)

“Після вінчання не було навіть легкої закуски”. 18-річна дівчина Аня вийшла заміж за 52-річного чиновника Модеста Олексійовича. Після весілля вони їдуть в монастир, на прощу. У поїзді Модест Олексійович, посміхаючись, пригадує один випадок: “Коли Косоротов отримав орден св. Анни другого ступеня і прийшов дякувати, то Його сіятельство висловився так: “Значить, у вас тепер три Анни: одна в петлиці, дві на шиї”. У той час до Косоротова щойно повернулася його дружина, особа сварлива і легковажна, яку звали Анною. Сподіваюся, що коли я отримаю

Анну другого ступеня, то його сіятельство не буде мати приводу сказати мені те ж саме “. А Аня думає про те, що хоч вона і вийшла заміж за багатого, “грошей у неї все-таки не було, і, коли сьогодні її проводжали батько і брати, вона по їхніх обличчях бачила, що у них не було ні копійки”.

Після смерті матері, її батько (вчитель чистописання та малювання в гімназії) Петро Леонтьіч запив, у Петі і Андрійка (молодших братів-гімназистів) не було навіть чобіт. “Але от знайомі дами заметушилися і стали шукати для Ані хорошої людини. Скоро знайшовся ось цей самий Модест Олексійович, не молодий і не гарний, але з грошима

“. Подружжя стало жити на казенній квартирі. Аня цілими днями грала на роялі, або плакала від нудьги, або читала романи і модні журнали. Модест Олексійович за обідом говорив про політику, про призначення і нагороди, про те, що сімейне життя є не задоволення, а борг. У суспільстві Модест Олексійович змушував Аню улесливо кланятися людям, що мають високі чини. Скупився, коли Аня просила його щось купити їй. Коли Аня приходила провідати батька і братів, то відчувала, що вони ніяковіють і не знають, як себе вести. Слабкий і добрий батько Петро Леонтьіч у свята грав на старій фісгармонії і як і раніше пив. А брати “Петя і Андрійко, худенькі, бліді хлопчики з великими очима, забирали в нього графин і говорили розгублено:” Не треба, татко… Досить, татко… “”

З грошима у Ані після заміжжя стало ще гірше. Тільки раз Петро Леонтьіч попросив у Аніного чоловіка 50 рублів. Модест Олексійович грошей дав, але пригрозив, що в останній раз, тому що Петро Леонтьіч п’є, а це ганебно. І брати, які приходили до Ані в гості, теж повинні були вислуховувати настанови Аніного чоловіка: “Кожна людина повинна мати свої обов’язки!” Грошей Модест Олексійович не давав, але зате він дарував Ані коштовності, кажучи, що ці речі добре мати про чорний день. І часто перевіряв: чи всі речі цілі. Задовго до різдва Модест Олексійович став готувати Аню до традиційного зимового балу і навіть дав їй 100 рублів на сукню. Настав час балу. Аня блищала, зачаровувала навіть самих байдужих чоловіків. Аню помітив навіть сам Його сіятельство і запросив її вести благодійний базар. Речі з Аніних рук розходилися нарозхват.

“Підійшов Артинов, багач. Не відриваючи очей від Ані, він випив келих шампанського і заплатив сто рублів, потім випив чаю і дав ще сто “. Аня “зрозуміла, що вона створена виключно для цієї гучної, блискучою, що сміється життя з музикою, танцями, шанувальниками”. Свого батька вона почала соромитися: “їй уже було соромно, що у неї такий бідний, такий звичайний батько”. На наступний день до Ані приїхав Артинов з візитом, а потім – Його сіятельство. Коли прийшов її чоловік, Модест Олексійович, то “перед нею також стояв він тепер з тим же холопський-шанобливим виразом, яке вона звикла бачити у нього в присутності сильних і знатних. І із захопленням, вже впевнена, що їй за це нічого не буде, вона сказала, чітко вимовляючи кожне слово: “Підіть геть, бовдур!” ” Після цього у Ані не було вже ні одного вільного дня, так як вона брала участь то в пікніку, то в прогулянці, то у виставі. Поверталася вона додому кожен день під ранок. Грошей потрібно було дуже багато, але вона тільки посилала чоловікові рахунку або записки: “негайно сплатити 100 р.” На Великодня Модест Олексійович отримав Анну другого ступеня. Його сіятельство сказав на це: “Значить, у вас тепер три Анни: одна в петлиці, дві на шиї”.

Модест Олексійович відповів: “Тепер залишається чекати появи на світ маленького Володимира. Насмілюся просити ваше сіятельство в восприемники “. Він натякав на Володимира IV ступеня і вже уявляв, як він буде всюди розповідати про це своєму каламбурі. А Аня каталася на трійках, їздила з Артиновим на полювання і все рідше бувала у батька і братів. Петро Леонтьіч запивав сильніше колишнього, грошей не було, і фісгармонію давно вже продали за борг. І коли під час прогулянок їм зустрічалася Аня на трійці з Артиновим, “Петро Леонтьіч знімав циліндр і збирався щось крикнути, а Петя і Андрійко брали його під руки і говорили благально:” Не треба, татко… Буде, татко… “”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Анна на шиї (стисло)

Categories: Твори з української літератури

Links