Андрій Болконський – герой роману-епопеї Л. М. Толстого “Війна і мир”

На відміну від багатьох персонажів роману, у яких були легко пізнавані прототипи серед людей 1810-1820 років чи сучасників Толстого, а також його близьких, у А. Б. не було явно вгадується прототипу. Автор наполягав на вигадане ім’я цього героя. Проте серед можливих прототипів називають, наприклад, Н. А. Тучкова; в деяких обставинах долі флігель-ад’ютанта Ф. Тізенгаузена можна виявити близькість з описом подвигу А. Б. в Аустерлицком битві. Робота письменника над образом зажадала самого напруженої праці, його еволюція така, що з другорядного персонажа

він перетворився на одного з головних героїв. У перших начерках до роману А. Б. – Блискучий світський молода людина, в остаточній редакції – інтелектуальний герой з аналітичним складом розуму, що несе в романі одну з основних смислових і філософських навантажень. Образ А. Б. вибудовується на переплетенні двох основних начал: зовнішня, світське життя, служба, кар’єра – і еволюція внутрішнього світу героя. Традиція літературознавства відносить А. Б. до числа тих, хто шукає героїв, представників духовної аристократії.

Князь А. Б. – Син багатого, знатного і шанованого світлом вельможі катерининської

епохи, отримав прекрасне виховання й освіту. Він розумний, сміливий, глибоко порядний, бездоганно чесний і гордий. Його гордість зумовлена не тільки вихованням, соціальним походженням, але є також його відмінною “родової” рисою, причому його сестра, княжна Марія, зазначає у ньому ще й якусь “гордість думки”, а П’єр Безухов бачить у свого друга “здібності мрійливого філософствування “. А. Б. володіє сильною волею, він стриманий і практичний. Його почуття власної гідності виходить за рамки звичних уявлень, що виявляється в зіткненні з штабними офіцерами через Мака, коли А. Б. різко протиставляє служіння спільній справі і суто особисті інтереси (“або служимо, або лакеї”).

На початку роману А. Б., що займає одне з самих завидних місць в суспільстві, одружений на маленькій княгині, відчуває себе нещасним у шлюбі, презирливо відноситься до світла і визнається П’єру, що “це життя – не для мене”. Розгорнута кампанія 1805 спонукає А. Б. вступити в діючу армію, де він стає ад’ютантом Кутузова. Під час військових дій А. Б. хоробрий і шукає нагоди виділитися, знайти “свій Тулон”, наслідуючи в цьому своєму кумиру Наполеону, у якому герой бачить втілення заповітної мрії про особисту славу заради щастя і благополуччя інших людей. А. Б. знаходиться на полі бою під час Шенграбенского битви. На Аустерлицком полі він робить подвиг, кидаючись вперед з прапором у руках. Тяжко поранений, він дивиться в бездонне небо, яке ніби говорить про тлінність його недавніх бажань, а вигляд Наполеона, любующегося полем битви і убитими, виявляє нікчемність його колишнього кумира. А. Б. продовжує лінію тих героїв російської літератури, які так чи інакше служили розвінчанню глибоко індивідуалістичної за своєю суттю ідеї наполеонизма (Германн з “Пікової дами” А. С. Пушкіна, Раскольніков з “Злочину і покарання” Ф. М. Достоєвського та ін) Виживши після поранення, втративши дружину, яка померла пологами, А. Б. вирішує жити тільки для себе, більше не служити, – і вперше в житті виявляється, що його існування не підпорядковане досягненню узкоегоістіческіх цілей, навпаки, він віддає свої сили близьким людям. У цей період А. Б. розуміє, що в його внутрішньому світі почалося нове життя, хоча зберігаються всі колишні зовнішні обставини її. За два роки сільського життя А. Б. багато передумує, багато читає, займається розбором останніх військових кампаній, а під враженням поїздки до Відрадне, зустрічі з Наташею Ростової повертається до активного життя, розуміючи, що в 31 рік вона ще не закінчена.

А. Б. відрізняє розсудливо-раціоналістичне розуміння життя, аналітичний підхід до оцінки людей і явищ. Інше сприйняття життя він відкриває для себе в любові до Наташі, спілкування з якою пробуджує в герої кращі, емоційно-живі почуття. Після зради нареченої під враженням навалилися на нього почуттів він знову повертається до армії під початок Кутузова. Беручи участь у Вітчизняній війні, А. Б. раніше за інших розуміє істота багатьох відбуваються перед його очима подій, зближується з солдатами, відмовившись від штабної служби, щоб командувати полком. У розмові з П’єром напередодні Бородінської битви він говорить про свої спостереження над “духом війська”, про його владної, вирішальною у війні силі.

На Бородінському полі А. Б. отримує поранення і за збігом обставин їде з залишеної жителями Москви в обозі Ростові. Під впливом пережитих військових подій, нових думок, фізичних страждань і каяття Наташі А. Б. примиряється з нею, однак, піднявшись до прощення, переступивши через свою ображену гордість, а головне, з’ясувавши, що істинним сенсом життя є любов до ближніх, він переживає моральний надлом. Після віщого для нього сну про безуспішності боротьби зі смертю А. Б. поступово згасає, незважаючи на миновавших фізичну небезпеку; відкрилась для нього істина, рушійна “живої людської життям”, вище і більше того, що може вмістити його горда душа.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Андрій Болконський – герой роману-епопеї Л. М. Толстого “Війна і мир”

Categories: Твори з української літератури

Links