Анатема – герой “трагічного подання” Л. М. Андрєєва “Анатема”

У світовій літературі у диявола багато імен: Вельзевул, Мефістофель, Сатана, Воланд. Л. Андреєв обрав найбільш близьке до російським традиціям – Анатема (Анафема), тобто відлучений, відданий закляттям. Князь тьми А. найбільш близький Люциферу, він скинений-ний “син Зорі” – таке тлумачення імені в Книзі пророка Ісаї. Це не великий містифікатор Мефістофель Гете, не войовничий бунтар Мільтона, не нудьгуючий біс Пушкіна і не гордовитий Демон Лермонтова. А. – уособлення непритомного, сухого і холодного інтелекту, скепсису і презирства.

Хтось,

огороджує входи, не допускає сатану в ту ірреальну сферу, де мешкає “початок всякого буття”, “великий розум всесвіту”. Безсило і наполегливо благає А. біля воріт вічності, то в “безмовних корчах, як хробак під п’ятою”, то з вереском жаху і болю, “повзаючи на череві, як собака”, то “витягнувши зміїну шию”, зідхає гірко й сумно. А. веде з Богом запекла суперечка про межі розуму в пізнанні таємниць світобудови, про християнство і любові до ближнього, про “шляхи до безсмертя для людини”. Знаряддям “войовничого нігіліста”, явився у світ під ім’ям адвоката Нуллюса, стає

бідний старий єврей Давид Лейзер, який з убогості і відчаю підноситься дияволом на вершину достатку, вираженого в багатомільйонному капіталі.

Лейзер богобоязливий, добрий, людинолюбство і тому роздає стан. А. це знає, сенс його затії – зрадити спокусі недосконалої людини, щоб продемонструвати своєму головному опонентові безсилля жалісливій християнської любові та віри. Під дике виття і свист розбитою шарманки, під сміх сатани буде розігруватися людська трагедія. Але шлях людини розійдеться з шляхами диявола. Мефістофель XX століття, швидше за богоіскателі, ніж богоборець, зазнає поразки. Він знову опиниться перед незрозумілою таємницею і знову нестямно закричить: “Де істина? Де істина? Де істина? “, Він кине в небо категоричне” Ти вбив! “, Так і не зрозумів, що питання безсмертя” вирішується любов’ю “.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Анатема – герой “трагічного подання” Л. М. Андрєєва “Анатема”

Categories: Твори з української літератури

Links