Аналіз сюжету повісті Лермонтова “Бела”. Частина третя

Отже, Бела підійшла до Печоріна і, за обрядом, проспівала йому щось “начебто компліменту”. Краса чи її справила враження, або Печорін не хотів порушувати весільного обряду – але відповів він саме так, як слід було, як чекали господарі: “встав, вклонився їй, приклавши руку до чола і серця “Ймовірно, тут і те, і інше. Звичайно, Печорін не міг не звернути уваги на шістнадцятирічну красуню. Він “в задумі не зводив з неї очей, і вона частенько спідлоба на нього поглядала. Тільки не один Печорин милувався гарненькою княжною: з кутка кімнати

на неї дивилися інші два ока, нерухомі, горюче. Я став вдивлятися і дізнався мого старого знайомого Казбич “.

Історія кохання “дикою” дівчини-горянки та російського офіцера до 1838 року, коли була написана “Бела”, ніяк не могла вважатися новою в літературі. Про це писав Пушкін, і сам Лермонтов в ранніх віршах, і багато письменники. Трикутник: Казбич – Бела – Печорінд або, інакше кажучи: горець-горянка – європеєць – зустрічається у багатьох східних повістях і поемах. Героїні так і належало: мати шанувальника зі “своїх”, щоб, відкинувши його, тим сильніше довести свою любов до європейцю.

Сюжет, обраний Лермонтовим, майже банальний. Лермонтов не відкриває нічого нового ні в моралі і звичаях Кавказу, ні в стосунках людей – і тим помітніше, що ніхто з писали до нього не побачив і не зрозумів того, що побачив і зрозумів він, ніхто не описав так, як він. Ми ще повернемося до задачі, яку він ставив перед собою. Поки все йде, як в інших письменників. Все, крім манери оповіді.

Розповідь Максима Максимович про Казбич – цілком у характері штабс-капітана. Звичне недовіру і полупрезреніе до горців змішується із захопленням; Максим Максимович ~ оцінює Казбич зі своєю вузькопрофесійного точки зору: “. .. не те, щоб мирною, не те, щоб не мирною. . Підозр на нього було багато, хоч він ні в якій пустощі не був помічений. . . пика у нього була найбільша розбійницька. . . А вже спритний-то, спритний-то був, як біс “. Навіть на коня Казбич Максим Максимович переносить цю суміш звичного засудження і мимовільного захоплення: “Краще цієї коні нічого вигадати неможливо. . . як собака бігає за господарем, голос навіть його знала! Бувало, він її ніколи і не прив’язує. Вже така розбійницька коня! .. “. Спостережливий та обережний Максим Максимович помітив, що у Казбич “під бешмет надіта кольчуга”. Мабуть, і Казбич припускав, що на весіллі не всі, може бути, пройде мирно, і приготувався до несподіванок. Це ще більше насторожило Максима Максимович, і, вийшовши перевірити своїх коней, він підслухав розмову Казбич з Азаматом. Власне, цього разу підозри його не виправдалися: “Про що вони тлумачать?” – Подумав він, – “вже не про мою чи конячці?” Розмова, однак, виявився про інше і був такий зайнятий, що штабс-капітан, не вагаючись, “присів. . . біля паркану і став прислухатися “.

“- Славна у тебе коня! – Говорив Азамат: – якщо б я був господар у домі і мав табун в триста кобил, то віддав би половину за твого скакуна, Казбич! “

Казбич у відповідь розповідає прекрасну і героїчну історію про те, як кінь його врятував. Дивно: після неквапливою, простий, чисто російської мови Максима Максимович розповідь Казбич, написаний Лермонтовим, звичайно, по-російськи, справляє враження написаного на іншій мові. Лермонтов не зловживає “східними” словами: “абреки”, “гяури”, “аллах” – і один раз Казбич каже: “ІВК, не хочу (курсив Лермонтова. – М. Д.)-а вже й немає таких слів. Але лад фраз, стилістична забарвлення мови Казбич такі, що чуєш і його – пристрасного горця, що говорить рідною мовою, – так само ясно, як Максима Максимович.

“Приліг я на сідло, ДОРУЧИВ себе Аллаха і в перший раз в житті Образив КОНЯ ударом батога. ЯК птах упірнув ВІН між гілками.. . “(Виділено мною. – М. Д.). Лермонтов тільки переставляє звичний для нашого вуха порядок слів у реченні (це називається інверсією): замість “я приліг” – “приліг я”, замість “він пірнув як птах” – “як птах пірнув він…” І – незвичні для російської слуху : “доручив себе аллаху”, “образив коня ударом батога”.

Досить згадати, що закон аллаха дозволяв горцу мати кілька дружин і що дружину можна було просто вкрасти, щоб зрозуміти чоловічу правоту Казбич. Якими б вогненними очима він не дивився на Белу, – не дружина була йому другом, опорою, підтримкою в тих умовах і в той час, коли він жив; другом був кінь. Звичайно, категорична відмова Казбич, та ще виражений дуже різко: “Іди геть, божевільний хлопчисько! Де тобі їздити на моєму коні? . . “- Відмова цей образив Азамата, і він спочатку кинувся на образника зі зброєю, а потім вбіг до саклі” в розірваному бешмет, кажучи, що Казбич хотів його зарізати. Всі схопилися, схопилися за рушниці – і пішла потіха “.

Довгий, хоча і пристрасний, але повільний розмова Казбич з Азаматом змінюється швидкої, короткої сценою: “Крик, шум, постріли; тільки Казбич вже був верхи і крутився серед натовпу по вулиці, як біс, відмахуючись шашкою”. Ми ще раз переконуємося в прозорливості Максима Мак-сімича: помітивши, де поставили коней, він зміг “скоріше забратися”, коли “пішла різанина”. Печорін зовсім не такий обережний: він хотів би дізнатися, “чим скінчиться”, але упокорюється перед доводами Максима Максимович: “… вже певно скінчиться зле; у цих азіатів все так. . . “. Ми вже встигли забути про Автора, і авторське “я” сприймаємо тепер як “я” Максима Максимович. Але Автор тут, він слухає разом з нами, час від часу виникає і його “я”. Навіщо Казбич відвіз Белу? Чи любив він її по-своєму і хотів відібрати в Печоріна – або вона була для нього лише знаряддям помсти? У всякому разі, побачивши, що його наздоганяють, переконавшись, що куля Печоріна перебила ногу його коня, він не пощадив Белу і “заніс над нею кинджал”. Ні наздогнати Казбич, ні вбити його не вдалося, а Бела “лежала нерухомо, і кров лилася з рани струмками”. Навіть і тепер, у щирому горі, Максим Максимович за звичкою продовжує бурчати: “Такий лиходій: хоч би в серце ударив – ну, так вже й бути, одним разом все б скінчив, а то в спину самий розбійницький удар!”

Розповідь Максима Максимович про хворобу Бели знову нагадує “Заповіт”: “скажи. . . що погані наші лікаря “. Коли смертельно поранену Белу привезли у фортецю, лікарю був “хоча п’яний, але прийшов; оглянув рану і оголосив, що вона більше дня жити не може, тільки він помилився. “Автор був у свій час розчарований благополучним кінцем історії Бели та Печоріна; тепер і він, пройнятий співчуттям і жалістю, хотів би щасливого кінця. Слова Максима Максимович про те, що лікар помилився, наповнили його надією.

Може бути, так відбулася перемога Бели над Печоріним: неграмотна “дикунка”, що жила однією любов’ю, добровільно підкорилася господареві, повелителя – коханому, опинилася перед смертю гордою жінкою, повною людської гідності. Її душевна життя обмежувалася тільки вірою – і цю віру Бела порушила в ім’я любові, але перед смертю вона перемогла свою любов. Може бути, і Печорін зрозумів її перемогу.

Як не дивно це звучить, але хвороба і смерть Бели знову на час заповнили життя Печоріна – жалістю, турботою, любов’ю. Максим Максимович “в усі час не помітив жодної сльози на віях його; чи справді він не міг плакати, або володів собою” – цього штабс-капітан не знав. Щире горе простодушного Максима Максимович зрозуміло нам; ми співчуваємо і образі старого, про який Бела перед смертю “ні разу не згадала”. Максим Максимович прощає її: “що ж я таке, щоб про мене згадувати перед смертю?” – І все-таки він жорстоко засмучений.

Максим Максимович відчуває і проявляє свої почуття, як всі люди, а Печорін і в горі не такий, як усі: “Довго ми ходили туди й сюди поруч, не кажучи ні слова…” – розповідає Максим Максимович, – “його обличчя нічого не виражало особливого, і мені стало прикро: я б на його місці помер з горя. . . нарешті він сів на землю, в тіні, і почав щось креслити паличкою на землі. Я, знаєте, більше для годиться хотів потішити його, почав говорити; він підняв голову і засміявся. . . У мене мороз пробіг по шкірі від цього сміху. . . Я пішов замовляти труну “.Дуже шкода прекрасну, горду Белу. І все-таки Лермонтов силою свого таланту не дозволяє нам обуритися Печоріним, відчути злобу проти нього: адже він – виною всіх нещасть. Ми не розуміємо Печоріна: може бути, його горе тому так гостро, так несхоже на звичайні прояви людських почуттів, що до нього домішується розкаяння? Може бути, хоч тепер він зрозумів, як глибоко завинив перед Белою? Цього ми не знаємо, тому що бачимо Печоріна тільки у вчинках, очима доброго штабс-капітана, а причини цих вчинків нам невідомі.

Ця людина – загадка для нас, і нам вже дуже важливо зрозуміти його характер, розгадати загадку. Але повість закінчується – і ми нічого більше не дізнаємося про Печоріна.

Остання сторінка “Бели” стисло інформаційна: поховали Белу за фортецею, біля річки, хреста не поставили; Печоріна місяця через три призначили в інший полк, і він виїхав до Грузії; Казбич, здається, живий і воює з російськими серед шапсугів – войовничого черкеського племені, довго чинив опір російським військам. Повість “Бела”, написана в 1838 році, була надрукована в журналі “Вітчизняні записки” як самостійний твір. Вона і була б самостійним твором, якщо б не було в ній останнього абзацу.

“У Кобі ми розлучилися з Максимом Максимович…” – повідомляє Автор. – “Ми не сподівалися ніколи більше зустрітися, однак зустрілися, і, якщо хочете, я розповім: це ціла історія… Зізнайтеся, проте ж, що Максим Максимович людина гідний поваги?

Останні фрази повісті присвячені не Белі, не Печоріна, а Максиму Максимович. Вони як би готують перехід до наступної повісті, де Максим Максимович займе ще більш важливе місце, – і названа вона буде його ім’ям. Але ми вже передчуваємо, що і там головним для нас обличчям виявиться Печорін.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Аналіз сюжету повісті Лермонтова “Бела”. Частина третя

Categories: Твори з української літератури

Links