Албанський епос

Пісні про Скандербеге чудовий пам’ятник поетичної Творчості албанського народу, з надзвичайною мужністю довгі століття отстаивавшего свою культуру, мову й територію від численних ворогів. Його не змогли зломити ні римські легіони, ні війська візантійських імператорів, ні полчища турецьких султанів.

Його не змусили забути рідну мову ні грекоправославние місіонери, ні люті проповідники Корана. Сила патріотичного почуття, цілісність характеру відбиті в самих древніх добутках народної творчості. Незгладимий слід в албанському фольклорі

залишила патріотична Війна проти турецької експансії, що в 1443 р. очолив національний герой Георгій Кастриот ( 1403-1468), прозваний Скандербегом (тобто князем Олександром, на честь Олександра Македонського). Резиденція Скандербега – місто Круя – стала центром національної культури. Там складалися пісні про подвиги борців за волю, кілька століть, що зберігалися в пам’яті народу. Незабаром після смерті Скандербега, у результаті зради феодалів, опасавшихся переростання національної війни в антифеодальні виступи, народний рух проти турків було розгромлено. Для Албанії наступив період багатовікового рабства.

Але народна поезія зберегла для нащадків риси героїчного часу.

У народні пісні ввійшов образ Скандербега. національного героя, законодавця й воїна, символ єдності країни і її патріотичних традицій, улюблений образ албанської поезії. Пісні про Скандербеге входять у цикл історичних албанських пісень, створених до турецького завоювання. Цей цикл ділиться на два розділи. Один з них присвячений Косовской битві (бій на Косовом поле 28 червня 1389 р. між сербськими військами й турецькою армією). Другий розділ становлять пісні про Скандербеге, що представляють самий великий цикл історичних пісень албанського народу. Як і всі албанські історичні пісні, створені в XIV-XVI вв., вони мають характер і текстуру пісень легендарних, носять лірико-епічний характер.

У піснях відбитий весь життєвий шлях Скандербега. У них розповідається про його народження, про роки життя на чужині (як заручник Скандербег хлопчиком був відданий султанові Мураду, виховувався при дворі в мусульманській вірі, але після смерті батька, албанського правителя Іоанна Кастриота, біг від турків і був проголошений князем Албанії), про його мандрівки по світлу, про боротьбу проти турків. На цій основі пісні й сказання про Скандербеге вчені розділяють на кілька циклів: пісні про боротьбу Скандербега проти турків; пісні про мандрівки Скандербега; пісні об нього смерті


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Албанський епос

Categories: Нові твори

Links