Звідки у Гобсека золото?

Адвокату Дервілю про своє життя розповідає сам Гобсек. Уже з 10 років мати прилаштувала його юнгою на корабель, і він відплив у голландські володіння в ОстІндії, де й мандрував протягом двадцяти років. Гобсек знає, що таке небезпека, йому довелося проявляти рішучість, мужність, щоб захистити себе від смерті. Лихвар – незвичайний корсар. Він мав зв’язок з військовими та політичними діячами Франції, Англії та Індії 18 ст. Гобсек підтримував взаємини зі славетними корсарами, бо довго жив на острові Сен-Тома.

Він перепробував усі засоби, щоб

здобути багатство, і навіть шукав золото поблизу БуеносАйреса. Адвокат Дервіль намагається зазирнути у глибини душі лихваря, але змушений собі признатися, “що до останньої хвилини його душа була непроникна для мене. І навіть я запитував себе: “… до якої статі він належить?”, “… лишився він вірний релігії своєї матері й дивився на християн, як на здобич? “… чи став він католикам, лютеранином, магометанином, послідовником брахманізму?” “про що думає це створіння? Чи знає воно, що у світі є Бог, почуття, жінки, щастя?”

Звертаємо увагу, як важко адвокату Дервілю даються відповіді

на поставлені ним запитання. Відносно віросповідання Дервіль притримується думки, що лихвар “видається байдужим до релігії, аніж безбожником”. Щодо двох останніх запитань відповіді Дервіль повністю отримає уже після його смерті.

Адвоката вражає жорстокість лихваря, який не відчуває жалю до людей: “Якщо людяність, спілкування з ближніми вважати релігією, то Гобсек у цьому відношенні був переконаним атеїстом”. Жорстоко лихвар поводиться зі своїми жертвами, які “обурювалися, кричали в нестямі – а тоді раптом западала мертва тиша, наче в кухні, коли там заріжуть качку”.

За текстом: “… Існують лише умовності – свої для кожного клімату… переконання та правила моралі – пусті слова. Незрушне лише одне почуття, яким нас наділила Природа, – інстинкт самозбереження”. “… цей інстинкт називають особистим інтере

Сом… з усіх земних благ варто домагатися тільки… золота. В золоті зосереджені всі сили людства”.

Адвокат Дервіль засвідчує: “Я мав змогу пересвідчитися, до чого дійшла його жадібність, яка з роками перетворилася на справжнє божевілля. Гобсек брав усе, починаючи від кошика з рибою… і кінчаючи пакунком свічок; брав він і срібний посуд від багатіїв і золоті табакерки від спекулянтів…”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Звідки у Гобсека золото?