Зміст назви поеми Блоку “Дванадцять”

Один з найвідоміших добутків Блоку – поема “Дванадцять” – присвячене поетичному осмисленню революційних подій. Імовірно, мало яка поема мала настільки різні трактування залежно від политического режиму в країні. При Радянському Союзі поема “Дванадцять” розглядався як гімн революції. Назва поеми озивається в нас біблійної символиякий: дванадцять апостолів Христа – і дванадцять біль шевиков-патрульних, носіїв нової ідеології.

Але в самих цих нових апостолах немає нічого євангельського, крім їхнього числа: … Ідуть

дванадцять чоловік. Гвинтівок чорні ремені, Навкруги – вогні, вогні, вогні… У зубах – цигарка, прим’ятий картуз, На спину б треба бубновий туз!

Воля, воля, ех, ех, без хреста! От вони – блоковские апостоли революції. Якщо він наділяє їх такою роллю, то вони повинні бути ярчайшимі виразниками нових революційних ідей, як евангельские апостоли, що стояли в джерел християнства. На них повинне рівнятися тим, хто піде за ними слідом. І що ж? Блок зображує розв’язних, неохайних, грубих беззаконників, яких, здається, тільки випустили з в’язниці, сунули в руки гвинтівки й дали свободу дій: Замикайте

етажи, Нині будуть грабежі!

Відмикайте льоху Гуляє нині голота! Грабіж, хуліганство, лихослів’я… і вбивство простої дівчини Катьки – так, забави заради, під передбалкою ревнощів. І коли апостола-убивцю починає терлазать совість, товариші, помітивши, що “Петруха ніс поважив”, докоряють його: “Що ти, Петька, баба, що ль?” – і продовжують: – Підтримай свою поставу!

– Над собою тримай контроль! – Не таке нині час, – Щоб няньчитися з тобою! Потяжеле буде тягар – Нам, товариш дорогою!

От так. Головне – тримай поставу й ступай уперед, вишукуючи в заметілі незримого “невгамовного” ворога, доторий, нібито, “не дрімає”. А вбивство безневинного чолостоліття – це дрібниці, житейська справа.

Ліс рубають – трісокки летять. …И йдуть без ім’я святого Всі дванадцять – удалину. До всього готові, Нічого не жаль… Їх винтовочки сталеві На незримого ворога… У перевулички глухі, Де одна порошить пурга…

Цих дванадцять апостолів не переслідує захопленаная юрба учнів: місто завмерло, на вулиці майже нікого. А вони всі виглядають свого таємничого ворога, готовие стріляти в саму його примару. От їхня нова віра: стріляти, а потім думати – але недовго, тому що неколи думати: треба знову стріляти.

А. А. Блок ужив біблійний образ дванадцяти апостолів Христа, щоб підкреслити за допомогою противопоставления, гри на контрастах брутальність вдач, бездуховність носіїв нової “віри”. У цьому й міститься зміст обраного їм назви поеми


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Зміст назви поеми Блоку “Дванадцять”