Зміст назви п’єси А. П. Чехова “Вишневий сад”


1. Вишневий сад як місце дії й основа сюжету п’єси. 2. Значення вишневого саду в сьогоденні, минулому й майбутньому персонажів п’єси. 3. Зіставлення вишневого саду Сроссией. Назва п’єси А. П. Чехова “Вишневий сад” представляється цілком закономірним. Дія відбувається в старому дворянському маєтку.

Будинок оточений більшим вишневим садом. Більше того, розвиток сюжету п’єси пов’язане із цим образом – маєток продається за борги. Однак моменту переходу маєтку до нового власника передує період безглуздого топтанья на місці колишніх хазяїв, що не бажають по-діловому розпорядитися своєю власністю, не розуміючих навіть толком, навіщо це потрібно, як це зробити, незважаючи на докладні пояснення Лопахина, що процвітає представника класу, що народжується буржуазії Але у вишневого саду в п’єсі є й символічне значення.

Завдяки тому, як персонажі п’єси ставляться до саду, розкривається їхнє відчуття часу, їхнє сприйняття життя. Для Любові Раневской сад – це її минуле, щасливе дитинство й гіркий спогад про сина, що потонув, загибель якого вона сприймає як покарання за свою безрозсудну пристрасть. Всі думки й почуття Рані-| вской пов’язані з минулим. Вона ніяк не може узяти до тями, що потрібно змінити свої звички, тому що обставини тепер інші. Вона не багата бариня, поміщиця, а навіжена, що розорилася, у якої незабаром не буде


ні родового гнізда, ні вишневого саду, якщо вона не почне ніяких рішучих дій.

Для Лопахина сад – це насамперед земля, тобто об’єкт, якому можна пустити воборот. Іншими словами, Лопахин міркує з погляду пріоритетів теперішнього часу. Нащадок кріпаків, що вибився в люди, міркує здраво й логічно. Необхідність самостійно прокладати собі дорогу в житті навчила цієї людини оцінювати практичну корисність речей: “Ваш маєток перебуває тільки у двадцяти верстах від міста, біля пройшла залізниця, і якщо вишневий сад і землю по ріці розбити на дачні ділянки й віддавати потім в оренду під дачі, то ви будете мати найменше двадцять п’ять тисяч у рік доходу”.

Сентиментальні міркування Раневской і Гаева про вульгарність дач, про те, що вишневий сад є визначною пам’яткою губернії, Лопахина дратують. Справді все, що вони говорять, не має ніякої практичної цінності в сьогоденні, не грає ролі в рішенні конкретної проблеми – якщо не буде почато ніяких дій, сад буде проданий, Раневская й Гаїв втратять усі права на свій родовий маєток, і розпоряджатися в ньому будуть інші хазяї. Звичайно, минуле Лопахина теж пов’язане з вишневим садом. Але яке це минуле?

Тут його “дід і батько були рабами”, тут він сам, “битий, малограмотний” “узимку бігав босоніж”. Не занадто райдужні спогади зв’язані в процвітаючої ділової людини з вишневим садом! Може, тому Лопахин так радіє, ставши власником маєтку, тому з такою радістю говорить про те, як він “вистачить сокирою по вишневому саду”? Так, по минулому, у якому він був ніким, нічого не значив у власних очах і в думці навколишніх, напевно, будь-яка людина була б радий от так само вистачити сокирою…

“…Я вже не люблю вишневого саду”, – говорить Аня, дочка Раневской. Але ж і для Ані, як і для її матері, із садом зв’язані спогади дитинства Аня любила вишневий сад, незважаючи на те що її дитячі враження далеко не так безхмарні, як у Раневской. Ані було одинадцять років, коли вмер її батько, мати захопилася іншим чоловіком, авскоре потонув маленький брат Гриша, після чого Раневская виїхала за кордон. Де в цей час жила Аня? Раневская говорить, що її потягнуло до дочки.

З розмови між Анею й Варей стає ясно, що Аня лише в сімнадцять років поїхала до матері у Францію, звідки обидві разом повернулися Вроссию. Можна припустити, що Аня жила в рідному маєтку, з Варей. Незважаючи на те що все минуле Ані пов’язане з вишневим садом, вона розстається з ним без особливої туги або жалю. Мрії Ані спрямовані в майбутнє: “Ми насадимо новий сад, роскошнее цього…”. Але в п’єсі Чехова можна виявити й ще одну значеннєву паралель: вишневий сад – Росія.

“Вся Росія наш сад”, – з оптимізмом заявляє Петя Трофимов. Віджилий дворянський побут і чіпкість ділових людей – адже ці два полюси світосприймання не просто окремий випадок. Це дійсно особливість Росії рубежу XIX – XX століть. У суспільстві тої пори витала безліч проектів, як облаштувати країну: хтось із подихом згадував про минуле, хтось жваво й діловито пропонував “поубрать, почистити”, тобто провести реформи, які дозволили б поставити Росію в один ряд із провідними державами миру.

Але, як і в історії з вишневим садом, на рубежі епох у Росії не існувало реальної сили, здатної позитивно вплинути на долю країни. Однак старий вишневий сад уже був приречений…1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Зміст назви п’єси А. П. Чехова “Вишневий сад”

Categories: Твори з української літератури

Links