Засудження колоніалізму в романах Фенімора Кунера

В уяві читачів Фенімор Купер насамперед постає як автор романів про індіанців. Поезія вільної природи і героїчною подвигу захоплює юних прихильників цього письменника.

Але за пригодницьким сюжетом творів письменник підносить проблеми національної свободи, історичної справедливості га гуманізму.

У п’ятьох романах Фенімора Купера, об’єднаних спільною темою, розповідається історія жорстокою винищення корінною населення Північної Америки. Розповідаючи про Натті Бампо та його друзів, Купер разом з тим замислюється над історією

своєї країни і свою народу.

Натті Бампо – кришталево чиста, благородна і скромна людина. Його потреби невеликі. Свобода, незалежність і лісові простори – ось усе, то йому треба для щастя. Справжнім чужинцем почуває себе Натті Бампо в колі людей-власникін, представників буржуазної Америки, з якими зводить його доля. Для них ліси і водні простори, і рівнини прерій – тільки здобич, яку вони поспішають вирвати в інших, привласнити собі, перетворити на джерело прибутків. Він не може ужитися з такими хижаками, як Хаттер і Марч, що живуть з полювання на індіанців, чи з Уешмаелем Бушем та його синами, які не

цураються ні розбою, ні вбивства.

Не дивно, що всі п’ять романів, хоч і різні за змістом, але закінчуються тим, що, виконавши свій обов’язок, врятувавши з біди супутників, Натті Бампо йде в ліси, де він може знайти притулок, а коли лісів уже не залишається, він іде в прерії.

Із співчуттям і сумом Купер пише про вимирання і знищення індіанських племен. Сумна нота звучить уже в самому заголовку “Останній із могікан”, проголошуючи неминучу долю всіх народів, яких чекала доля колоніальною гноблення. Загибель відважного юного Ункаса та його коханої Кори символізує історичну трагедію всього народу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Засудження колоніалізму в романах Фенімора Кунера