Забруднення природного середовища

Вода – це рідина життя. Сама людина на 70% складається з води, тому її вживання необхідно для підтримки життя. Хоч Земля і є “блакитною планетою”, тобто вода є дуже розповсюдженим з’єднанням, але насправді, через згубний вплив людини, кількість прісної води, придатної для питва, дуже обмежено.

Тому проблема питної води є гострою й актуальною в сьогоднішньому світі. Дослідження показують, що на планеті практично не залишилося поверхневих вод, які можна пити без попереднього очищення. Основним джерелом забруднення є сільське господарство,

промисловість і побутові відходи, які попадають у воду, а також хвороботворні мікроорганізми. Додатково забруднює воду сама система водопроводу, що є найпоширенішим джерелом одержання води. У трубах, по яких вода попадає у квартири, вода насичується шкідливими для здоров’я людини домішками – іржею, важкими металами, хлором і т. п. Є кілька засобів рішення цієї проблеми.

Перший – це очищення води. Науковцями вже була запропонована безліч способів, і деякі з них впроваджені в системи водопостачання. Але очищення на цьому рівні не дуже якісне, тому вода з водопроводу вимагає додаткового побутового

очищення. Деякі винаходи науковців у цій сфері знайшли своє застосування в бізнес реченнях населенню. Наприклад, якісна питна вода виробляється деякими підприємствами й продається людям. Також до таким бізнес винаходам-реченням ставляться очисні фільтри, протікаючи через які, вода очищається від шкідливих домішок. Фільтри бувають різними, залежно від типу вони можуть затримувати в собі різні речовини – солі, метали, хлор і інші нерозчинні домішки. Найпоширенішим фільтром є вугільний, але він не здатний затримувати всі шкідливі елементи.

Хоча останнім часом побутове використання фільтрів для очищення води набрало певної популярності, їхня ціна не дозволяє забезпечити ними всіх. Тому потрібно пам’ятати, що є інші способи очищення, які доступні всім людям. Наприклад, кип’ятіння й відстоювання. Ці методи дають можливість очистити воду від хлору й частково від солей, але, на жаль, вони неспроможні проти важких металів. Другий спосіб рішення проблеми питної води – це використання альтернативних джерел постачання. Наприклад, останнім часом придбали популярність артезіанські джерела, якість води в які набагато вище. Отже, з якого би джерела вода не була взята, щоб бути придатної до питва й не шкодити здоров’ю людини, вона повинна відповідати вимогам якості. Основними з них є:

Невелика кількість солей; відсутність хлору; відсутність важких металів; відсутність хвороботворних мікроорганізмів; відсутність будь-яких інших шкідливих домішок

При вживанні неякісної питної води значно підвищується ризик виникнення серйозних захворювань як у гострій формі (інфекційні, глисти, харчове отруєння або навіть запалення бруньок, кишок і шлунка), так і в хронічній (гастрити, коліти, артрити, пилонефриты й т. п.). Останнім часом проблема питної води на планеті стала глобальної. Її рішення залежить як від новітніх розробок науковців, так і від самосвідомості кожного громадянина.

Як правило, діти завжди перебувають під доглядом дорослих, але іноді може виникнути ситуація, коли дитина може залишитися в автономній ситуації, тобто наодинці із собою й без дорослих людей навколо, які могли б йому допомогти. Причиною таких ситуацій може бути, наприклад, стихійне лихо, різноманітні аварії транспортних засобів, відставання від групи під час перебування на природі (у лісі, степу й т. п.).

Така ситуація є незвичайною для дитини й може налякати його. Адже може виникнути почуття безпорадності, самітності, страху й т. п. Відчуваючи це, дитина здатна запанікувати й через необдумані дії потрапити в ще гірші обставини. Тому, якщо дитина виявилася в невідомому йому місці в лісі або степу, потрібно взяти себе в руки, заспокоїтися й звернутися до тверезих і свідомих дій, які допоможуть вибратися з такої ситуації. Потрібно усвідомлювати, що природне середовище не вороже, а просто незвична й має потребу в дотриманні певних правил поведінки. Т. е., якщо діяти розумно, нічого страшного не трапиться. Важливо розуміти, що, навіть перебуваючи наодинці із собою, ти не самотній, близькі люди тебе вже шукають і душею поруч із тобою.

Тому потрібно тільки допомогти їм знайти тебе й самостійно звернутися до заходів щодо виживання. Щоб полегшити пошуки, потрібно намагатися перебуває на одному місці, відкритому для огляду з неба, наприклад, галявині в лісі. Також потрібно придумати сигнали, які будуть помітними для рятувальників: розвести вогонь, покласти яскраві речі на видне місце й т. п. Але якщо вам доводиться рухатися, потрібно визначити напрямок руху, наприклад, по сонцю або зіркам. Потрібно залишити позначки для рятувальників про напрямок вашого руху – заламувати галузі, залишати клаптики тканини й т. п. Якщо вам довелося провести ніч на дикій природі, потрібно обов’язково потурбуватися про наявність вогню, тому що він і зігріє, і буде отпугивать диких тварин, які особливо активні вночі. Для сну найкраще вибрати захищені від стороннього вторгнення місця або залізти на дерево.

Як ми вже відзначали раніше, для виживання необхідно добути вогонь. Зробити це можна різними способами – за допомогою підпалювання спеціально зібраного сухого хмизу сірниками або запальничкою. Якщо таких пристроїв у вас ні, вогонь можна добути інтенсивним тертям двох сухих паличок, через пропущення сонячних променів через лінзу (наприклад з окулярів) і т. п. Але добуваючи вогонь, не можна забувати про правила пожежної безпеки, тому що пожежа в лісі – дуже небезпечне явище. Тому, вибираючи місце для багаття, потрібно переконатися, що поблизу немає легкозаймистих предметів. І важливо правильно і якісно погасити багаття після його використання. Найкращим способом гасіння є заливання вогню водою або іншою незаймистою рідиною, або засипання землею. Потрібно пам’ятати, що розведення багаття при дуже сухій погоді дуже небезпечно. Якщо все-таки дитина потрапила в пожежу в лісі, йому потрібно втекти, а якщо це неможливо, то при наявності водоймища поринути в нього або заритися у вологий грунт, захистивши відкриті частини тіла вологою тканиною.

Харчуватися на природі можна лише рослинами і ягодами, які точно відомі, – дикими яблуками, грушами, зливами, горіхами, або на крайній випадок – листям кульбаби, щавлем. Не можна вживати в їжу незнайомі плоди ні за яких умов – вони можуть виявитися отрутними. Не можна вживати некип’ячену, сиру воду з водоймищ, тому що вона може бути поганої якості й містити хвороботворні організми, які викликають серйозні захворювання. Потрібно також уникати ситуацій, які можуть послужити причиною простудних захворювань: перебування в мокрому одязі, спати на сирій землі й т. п.

Під час грози в лісі, щоб уникнути удару блискавки, не можна ховатися під дуже високі дерева, торкати їх. А у випадку дощу в степу в жодному разі не можна перебувати під одиночними деревами. Не варто також швидко бігати й триматися за металеві речі при таких обставинах. Важлива річ, що може захистити від укусів комах, кліщів, змій, – це одяг. Але бажано уникати зустрічі із цими тваринами, не заходити в місця їхнього можливого перебування (сонячні ділянки, зарості, дупла, ущелини й т. п.). Можливо також виникнення автономної ситуації на воді. Вона може виникнути, наприклад, через уже згадані причини, або через недотримання правил безпеки поводження на воді. Не можна купатися поодинці. Небезпечно плавати на надувних матрацах, автомобільних камерах, дошках. Не можна запливати далеко, підпливати до пароплавів, катерам або човнам.

Якщо дитина перебуває на кораблі або катері, то виявитися в автономній ситуації він може через його аварію або вивалившись за борт судна. Тому, перебуваючи на судні, бажано одягати рятувальний жилет. Якщо відбулося лихо, потрібно, не паниковать, заощаджувати сили для як можна довгого втримання на поверхні води. Якщо є човен, то потрібно дуже ощадливо поставитися до запасів їжі й води, уміти зібрати росу, дощові краплі й т. п. Важливо пам’ятати, що морську воду пити не можна. Потрібно подавати сигнали, для того щоб бути якнайшвидше знайденим: привертати увагу полотнищами, сонячними зайчиками, шумовими сигналами. Отже, дитина в автономній ситуації повинен не паниковать, а звернутися до заходів щодо виживання – допомогти собі самому.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Забруднення природного середовища