Яким представляла Катерина Бориса, і яким він опинився?

Любов Катерини до Бориса на час збільшує кордону тісного маленького світу, в якому до цих пір живе дівчина. Любов висвітлює її побут, дівчина починає відчувати радість життя, сподівається на щось прекрасне, чого до цих пір у неї не було. Катерина випробовує настільки сильне почуття вперше. Дівчина була видана заміж за нелюба насильно людини. Подальше життя в будинку чоловіка, постійні причіпки і приниження з боку свекрухи вбивають саму можливість виникнення любові до слабохарактерною і безвольного Тихону.

Катерина щиро намагається полюбити

свого чоловіка. Але, видно, не судилося. Тим більше що постійна присутність жорстокої свекрухи не сприяє появі романтики у відносинах Тихона і Катерини. А Катерина – натура романтична і мрійлива. Дівчина з дитинства була дуже емоційною. Як відомо, люди вразливі та емоційні не можуть жити в атмосфері сірості та зневіри. Їм необхідно радіти життю, насолоджуватися її проявами, відчувати красу буття.

Катерина довгий час намагається пристосуватися до тихого життя в сім’ї Кабанова. Але потім не витримує. Її любов до Бориса – це своєрідний протест проти гноблення, приниження і рабства. Яким бачить Катерина

Бориса? Зрозуміло, він здається їй зовсім не схожим на Тихона і на більшість оточуючих її людей. Кожна людина, закохавшись, схильний ідеалізувати предмет своєї любові, і, звичайно, Катерина не є винятком. Вона ідеалізує свого коханого, він уявляється їй більш сильним, шляхетним і піднесеним, ніж є насправді.

Яким же насправді є Борис? На самому початку твору ми дізнаємося його історію. Батько Бориса походив з купецького роду. Але одружився він на “благородної”, тобто жінці дворянського походження. Батько і мати Бориса жили в Москві, адже не могла ж благородна і освічена жінка терпіти порядки, що панували в місті Калинове? Борис каже: “Матінка розповідала, що вона трьох днів не могла ужитися з ріднею, вже дуже їй дико здавалося”.

Батьки дали Борису і його сестрі завидну виховання. Хіба могли вони подумати, що діти їх змушені будуть спілкуватися з ріднею, відомої своєю тупістю, святенництвом і злобою? Борис розповідає про своє життя Кулігін, і читач ясно відчуває, наскільки важко молодій людині було звикнути до нового способу життя: “виховує нас батьки в Москві добре, нічого для нас не шкодували. Мене віддали в Комерційну академію, а сестру в пансіон, та обидва раптом і померли в холеру; ми з сестрою сиротами і залишилися. Потім ми чуємо, що і бабуся тут померла і залишила заповіт, щоб дядько нам заплатив частину, яку слід, коли ми прийдемо в повноліття “.

Дядьком Бориса виявився той самий поміщик Дикої, про який буквально ходять легенди, одна одної страшніше. Він і жорстокий, і жадібний, і злий. Дядя всіляко знущається над своїм племінником. А той нічого не може йому протиставити. У цьому і криється трагедія молодої людини. Він отримав “тепличне” виховання, його з дитинства холілі і плекали. І в нього бракує душевних сил і твердості характеру, щоб боротися зі складними обставинами, в яких він опинився.

Однак молодий чоловік вигідно відрізняється від основної маси персонажів Островського. Він виглядає більш розумним і освіченим. Він культурна, вихована. Але при цьому Борис слабкий, а тому не діє і пливе за течією. Навіть коханій жінці він приніс нещастя. Катерина віддала йому все, що могла, пожертвувала честю, навіть своїм життям. У Бориса ж таки не вистачило сміливості допомогти бідній жінці, що стоїть на краю прірви.

З самого початку Борис знав, що любов до заміжньої жінки – злочин. Він давно помітив Катерину, але не вирішувалося з нею познайомитися. Коли у Бориса заходить розмова з Кудряшов про любов, той каже йому про місцеві звичаї: “У нас щодо цього вільно. Дівки гуляють собі, як хочуть, батькові й матері і діла немає. Тільки баби взаперті сидять “. І тут-то Борис зізнається, що закоханий у заміжню жінку. Кудряш вмовляє його кинути цю затію, тому що така любов повинна бути під забороною. “Адже це означає, – каже Кудряш, – ви її зовсім загубити хочете, Борис Григоровичу!”

Яка реакція Бориса на ці слова? Він усіляко запевняє, що ні в якому разі не хоче погубити улюблену жінку: “Збережи господи! Збережи мене, господи! Ні, Кудряш, як можна! Захочу я її погубити! Мені тільки б бачити її де-небудь, мені більше нічого не треба “.

Чому Кудряш так впевнений, що любов до заміжньої жінки означає для неї загибель? Тому, що він усе життя живе в місті Калинове і знає про існуючі в ньому порядках. Жінка, яка зважилася на зраду, вже ніколи не буде спокійно жити. Її засудить кожен, хто буде обізнаний про таке ганьбу. Тому Кудряш намагається пояснити Борису: “Як, добродію, за себе поручитися! Адже тут, той народ! Самі знаєте. З’їдять, в труну вбив “.

Але Борис не надає словами Кудряш належного значення. Її в меншій мірі турбує доля коханої жінки, на першому місці для нього стоїть його примха. Звичайно, не можна засуджувати Бориса дуже строго. Адже виріс він у цивілізованій Москві, де, як відомо, панували зовсім інші закони. Тому не може до кінця усвідомити, наскільки порядки в місті Калинове відрізняються від столичних. І він вирішує в що б те не стало добитися зустрічі з коханою жінкою.

Борис при всьому своєму розумі і освіченості не може зрозуміти нехитру і просту Катерину. Вона каже йому: “Знаєш, що? Тепер мені померти

Раптом захотілося! “Катерина вкладає у свої слова глибокий сенс. Вона в глибині душі розуміє, що життя в тому вигляді, якою була раніше, скінчилася. Тепер вона перейшла межу, назавжди відокремивши її від колишнього життя. І така метаморфоза цілком може призвести до смерті. Але Борис відповідає їй занадто просто і банально: “Навіщо помирати, нам коли жити так добре?” Він перш за все оцінює зараз. Саме зараз він щасливий, він упевнений в собі, йому подобається, що поруч знаходиться улюблена жінка. Зараз дійсно все добре. А що буде далі, його не цікавить.

Катерина так щиро зізнається йому в коханні, що це викликає найбільш зворушливі почуття в читача. Катерина не приховує своїх почуттів зовсім. Героїня розкриває свою душу, не думаючи про наслідки, вона говорить коханому: “Наче на гріх ти до нас приїхав. Як побачила тебе, так вже не своя стала З першого ж разу, здається, якби ти поманив мене, я б і пішла за тобою; ти йди хоч на край світу, я б все йшла за тобою і не оглянулась б “.

Примітно, що на таке щире, хвилююче до глибини душі визнання Катерина чує цілком раціональний, прагматичний питання “Надовго ль чоловік-то поїхав?”

Катерина відкритою до світу, як дитя. Вона віддає всю себе, нічого не отримуючи натомість. Біда Катерини в тому, що Борис виявився негідний її Кохання. При здаються позитивних якостях він насправді дрібний егоїстичний людина, яка думає тільки про себе. Любов Катерини для нього – це всього лише розвага, хоча він і намагається довести їй, що діє, виключно піддавшись силою пристрасті. Коли Борис дізнається, що чоловік Катерини поїхав на два тижні, він радіє: “О, так ми погуляємо! Час-то досить “. Ці прості фрази як не можна краще говорять про його ставлення до Катерини та їх зв’язки.

Коли повертається Тихін, Варвара насамперед звертається до Бориса. Вона розповідає йому про передчасне повернення брата і запитує ради. Зрада чоловіка виявилася для Катерини занадто сильним емоційним потрясінням. Варвара щиро переживає за Катерину, яка стала їй близькою подругою. Вона говорить про неї: “Тремтить вся, наче її лихоманка б’є; бліда така, бігає по дому, точно чого шукає. Очі як у схибленої! Нещодавно вранці плакати заходилася, так і ридає. Батюшки мої! що мені з нею робити? “.

Борис майже байдуже відповідає: “Так, може бути, пройде це у неї!”. Якщо на початку драми у читача могла виникнути якась симпатія по відношенню до Бориса, то тепер про це вже не може йти мови. Борис представляється черствим, байдужим, думали тільки про себе людиною. Катерина зробила невірний вибір і подарувала свою любов абсолютно недостойному людині.

Борис підкоряється волі свого дядька, який відправляє його до Сибіру. Сцена прощання Катерини зі своїм коханим показує, наскільки важко жінці і як при цьому стримано поводиться Борис. Він говорить: “Що про мене щось говорити! Я вільний птах “.

Слова Бориса здаються жахливими: “Ну, бог з тобою! Тільки одного і треба в бога просити, щоб вона померла скоріше, щоб їй не мучитися довго! Прощай! “. І ці слова чоловік говорить про кохану жінку! Він навіть не намагається полегшити її долю, хоча б втішити. Борис просто бажає їй смерті. І така розплата Катерини за щастя, яке тривало всього лише десять днів!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Яким представляла Катерина Бориса, і яким він опинився?