Яка Тетяна Пушкіна в романі “Євгеній Онєгін”

Серед цього миру морально увечных явищ зрідка вдаються істинно колосальні виключення, які завжди дорого платяться за свою винятковість і робляться жертвами власної своєї переваги. Така Тетяна Пушкіна. Ви коротко знайомі з поважним сімейством Ларіних. Батько не те, щоб уже дуже дурний, та й не зовсім розумний; не те, щоб людина, та й не звір, а щось начебто поліпа, що належить у те саме час двом царствам природи – рослинному й тварині. Бувають на світі такі люди, у житті й счастии яким смерть не робить рівно ніякої зміни. Батько Тетяни належав

до числа таких щасливців. Але маменька її стояла на вищому щаблі життя порівняно зі своїм чоловіком. До заміжжя вона обожнювала Ричардсона, не тому, що про’ла його, а тому, що від своєї московської кузини наслышалась про Грандисоне. Заручена за Ларіна, вона потай зітхала про іншому. Але неї повезли до вінця, не спросившись її ради. У селі чоловіка вона спершу терзалася й рвалася, а потім звикла до свого положення й навіть стала їм задоволена, особливо з тих пор, як осягла таємницю самовладно керувати чоловіком.

Словом, Ларіни жили чудово, як живуть на цьому світлі цілі мільйони людей…

И от коло людей,

серед яких народилася й виросла Тетяна. Правда, отут були істоти, що різко відділялися від цього кола,- сестра Тетяни Ольга й наречений останньої, Ленский. Але й не цим істотам було зрозуміти Тетяну. Вона любила їх просто, сама не знаючи за що, частию по звичці, частию тому, що вони ще не були вульгарні; але вона не відкривала їм внутрішнього миру душі своєї; якесь темне, інстинктивне почуття говорило їй, що вони – люди інший світу, що вони не зрозуміють неї… Натура Тетяни немногосложна, але глибока й сильна. У Тетяні немає цих хворобливих протиріч, якими страждають занадто складні натури. Тетяна створена начебто з одного цільного шматка, без усяких прироблень і домішок. Все життя її перейняте тою цілісністю, тією єдністю, що у світі мистецтва становить найвище достоїнство художнього твору. Жагуче закохана сільська дівчина, потім світська дама, Тетяна у всіх положеннях життя завжди та сама: портрет її в дитинстві, так майстерно написаний поетом, згодом є тільки розвиненим, але не изменились…

Замисленість була її подругою з колискових днів, прикрашаючи одноманітність її життя; пальці Тетяни не знали голки, і навіть дитиною вона не любила ляльок, і їй далекі були дитячі витівки; їй більше подобалися страшні оповідання в зимовий вечір. І тому вона незабаром пристрастилася до романів, і романи поглинули все життя її.

Отже, літні ночі присвячувалися мрійності, зимові – читанню романів – і це серед миру, що мав розсудливу звичку голосно хропти в цей час! Яке протиріччя між Татьяною й навколишнім її миром! Тетяна – це рідка, прекрасна квітка, що випадково виросла в розпадині дикої скелі. Повторюємо, Тетяна – істота виняткове, натура глибока, любляча, жагуча. Любов для неї могла бути або найбільшим блаженством, або найбільшим нещастям життя, без усякої примирливої середини… Щаслива дружина, Тетяна спокійно, але проте жагуче й глибоко любила б свого чоловіка, цілком пожертвувала б собою дітям, вся віддалася б материнським обов’язкам… і в цій жертві, у строгому виконанні своїх обов’язків, знайшла б свою найбільшу насолоду, своє верховне блаженство.

И раптом є Онєгін. Він весь оточений тайною; його аристократизм, його світськість, незаперечна перевага над всім цим спокійним і вульгарним миром, серед якого він з’явився таким метеором, його байдужість до всього, чудність життя – все це зробило таємничі слухи, які не могли не впливати на фантазію Тетяни, не – могли не розташувати, не підготувати її до рішучого ефекту першого побачення з Онєгіним. І вона побачила його, і він став перед нею молодий, гарний, спритний, блискучий, байдужий,, що нудьгує, загадковий, незбагненний, весь нерозв’язна таємниця для її нерозвиненого розуму, весь зваба для її дикої фантазії. Є істоти, у яких фантазія має набагато більший вплив на серце, ніж як думають про це. Тетяна була з таких істот.

Чудово, з яким зусиллям намагається поет виправдати Тетяну за її рішучість написати й послати цей лист: видно, що поет занадто добре знав суспільство, для якого писав…

* За що ж виновнее Тетяна?

* За те ль, що в милій простоті

* Вона не відає обману

* И вірить вибраній мрії?

* За те ль, що любить без мистецтва,

* Слухняна влеченью почуття,

* Що так довірливо вона,

* Що від небес обдарована

* Уявою заколотним,

* Розумом і волею живий,

* И норовливою головою,

* И серцем полум’яним і ніжним?

* Ужели не простите їй

* Ви легкодумства страстей?

Відвідування будинку Онєгіна й читання його книг приготували Тетяну до переродження із сільської дівчинки у світську даму, що так здивувало й уразило Онєгіна.. .

Тепер перейдемо прямо до пояснення Тетяни з Онєгіним. У цьому поясненні вся істота Тетяни виразилося цілком. У цьому поясненні висловилося все, що становить сутність російської жінки із глибокою натурою, развитою суспільством,- усе: і полум’яна пристрасть, і задушевність простого, щирого почуття, і чистота, і святість наївних рухів шляхетної натури, і резонерство, і ображене самолюбство, і марнославство чеснотою, під якою замаскована рабський острах суспільної думки.

Тетяна не любила світла й за счастие почла б назавжди залишити його для села; але поки вона у світлі – його думка завжди буде її ідеалом і страх його суду завжди буде її чеснотою…

* .. .Я вас прошу, мене залишити;

* Я знаю: у вашім серці є

* И гордість і пряма честь.

* Я. вас люблю (до чого лукавити?),

* Але я іншому віддана;

* Я буду століття йому вірна.

От щира гордість жіночої чесноти! Вічна вірність – кому й у чому? Вірність таким відносинам, які становлять профанацію почуття й чистоти жіночності, тому що деякі відносини, не освітлювані любов’ю, найвищою мірою аморальні… Але в нас якось все це клеїться разом: поезія – і життя, любов і -‘шлюб з розрахунку, життя серцем – і строге виконання зовнішніх обов’язків, що внутрішньо порушуються щогодини. . . Життя жінки по перевазі зосереджена в житті серця; любити – значить для неї жити, а жертвувати – значить любити. Для цієї ролі створила Природа Тетяну; але суспільство перестворило її.”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Яка Тетяна Пушкіна в романі “Євгеній Онєгін”