“Хазяїн” Івана Карпенка-Карого – славетне досягнення української драматургії ХІХ століття”

Люди вмирають – ідеї вічні.

(Іван Карпенко-Карий)

Якщо проаналізувати життя українського народу у другій половині ХІХ століття, коли Російська імперія за будь-яку ціну намагалась винищити наші народні звичаї, надбання, заборонити мову, літературу, друковані видання, то стає зрозумілим, наскільки людям у той час потрібен був Іван Карпенко-Карий. Народ просто надзвичайно потребував його таланту, його драматургії, його світосприйняття та мужності реалізовувати свої сміливі задуми.

Наприкінці ХІХ століття, коли навколо панувало

стільки зла, непевності у завтрашньому дні та горя, людям хотілось отримати бодай якийсь ковток свіжого повітря, бодай щось, що дало б можливість хоча б на деякий час забути про те, що коїться.

Дуже непересічним твором Івана Карпенка-Карого є “Хазяїн” – комедія, яка вигідно вирізняється з-поміж інших творів, оскільки дарувала людям невичерпне джерело сміху, радощів та хороших емоцій.

На перший погляд, тут ми бачимо лише сатиричне зображення ситуації, коли людина вже не бачить берегів і прагне до постійного збагачення, нехтуючи при цьому здоров’ям, родиною та багатьма іншими речами, які у нашому

житті відіграють першочергове значення. Але в дійсності усе набагато складніше, адже тут висвітлюється ще й вічна проблема людства: чи щастя можна досягти лише завдяки грошам? Чи багатство є гарантією того, що ви будете щасливим? У творі ця проблема дійсно займає провідне місце, до того ж, як стверджують численні дослідники, тема щастя узагалі є наскрізною у творчості геніального драматурга.

Напевно, ви й не здивуєтесь, коли дізнаєтесь, що головний герой драматичного твору мільйонер-багатир Пузир не зміг стати щасливим, не зміг здобути втіху завдяки своїм грошам та статкам. Справа не в тому, що він погано старався чи просто все це спричинене випадком; все сталось так через те, що він хибно обрав життєві пріоритети та не зміг дати точної оцінки речам: поділити їх на важливі та другорядні. У творі ми бачимо лише його негативні риси, ми бачимо, як крок за кроком повністю руйнується його життя: дочка не бажає йти за нелюба (вона теж має право бути щасливою), за нестримну жагу до збагачення та темні оборудки його хочуть притягти до кримінальної відповідальності; економія на власному здоров’ї вартує йому життя.

У чому ж полягає велич п’єси “Хазяїн”? Висвітлити серйозну проблему українського суспільства, яка в той час набула особливої актуальності, донести мораль та дати змогу людям зробити висновки, до того ж, ненав’язливо, крізь призму сатири та яскравих образів. “Хазяїн” актуальний і донині.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

“Хазяїн” Івана Карпенка-Карого – славетне досягнення української драматургії ХІХ століття”