Войцек – герой незакінченої драми Г. Бюхнера “Войцек”

Прототип реально існуючий особа, прізвище якого драматург зберіг: 27 серпня 1824 колишній солдат Йоганн Християн Войцек, на грунті ревнощів вбив свою коханку, був публічно страчений в Лейпцигу. На сторінках преси розгорнулася полеміка з приводу ступеня провини і осудності страченого; відгомони цих суперечок відбилися в образі, створеному Бюхнера. В. – нервовий, забитий людина, принижений убогістю. На звинувачення у безнравственном поведінці він відповідає, що з мораллю у бідних людей погано: “А в кого грошей немає – спробуй-но зробивши

на світ собі подібних за всіма правилами моралі”. Душа В. відкрита добра, але обставини проти нього: доктор перетворює його в піддослідного кролика для своїх психологічних експериментів, тамбурмажор живе разом з його коханою Марією. Герой Бюхнера – природна людина в неприродному, фальшивому, злом світі. Він обдурять всіма, всіма покинутий, і тоді В. вирішує помститися – зазиває Марію в пустинне місце на узліссі і заколює ножем. У неосудному стані після скоєного вбивства В. приходить в кабачок, де співає і танцює, примовляючи, що у всіх “одна дорога в пекло”. Потім біжить на місце злочину, щоб закинути
ніж подалі у воду. Бюхнер не закінчив п’єсу, хоча остання сцена не залишає сумнівів, що В. буде викритий і засуджений, як його реальний прототип.

Безпощадний реалізм у поєднанні з романтичним фантасмагорією, рваний діалог, велика кількість фольклорних та біблійних асоціацій, несподівано прориваються в мові У., відлякували від твору видавців та театри. Кращим виконавцем ролі В. виявився кіноактор Клаус Кінскі, що зіграв у фільмі Вернера Герцога (1978).

Образ В. був втілений в однойменній опері А. Берга (1922-1924). У лібрето, зберіг у недоторканності текст Бюхнера, музика справила істотні зміни: драма з соціальної переродилася в психологічну, реалізм обернувся експресіонізмом і абсурдизмом. Сконцентрувавши в образі В. сили руйнування, настрої безвиході, Берг засобами атональної і додекафонічної музики підкреслив алогічність його істоти, підпорядкованість несвідомому початку. Музика передає болісно-загострене сприйняття світу крізь “кривавий дзвін і тріск”, що звучить у вухах Войцека.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Войцек – герой незакінченої драми Г. Бюхнера “Войцек”