Утвердження цінності людського життя в баладі Шиллера “Рукавичка”

Балада відомого німецького поета Ф. Шиллера “Рукавичка” переносить нас в епоху благородних лицарів і прекрасних дам. У палаці короля Франції розважаються, спостерігаючи бій звірів на арені. Виходить “лев страшний із гривою густою у всій красі”. Потім сміливо вистрибнув тигр, але побоявся зачепити короля звірів. Два леопарди прудкі “в буянні мужнього палу” напали на тигра. Той б’є їх лапою тяжкою. Підводиться лев – і чути його могутній рев. “Прогримів – і став спокій; і, не давши волі злобі рвучкій, люті лягли по короткім

бою”.

А гості очікують видовища. І раптом із балкона впала вниз до звірів рукавичка дами. Юна красуня Кунігунда звертається до свого лицаря Делоржа з велінням принести їй рукавичку на знак його вірності й любові. Мужній лицар іде й бере рукавичку і звірі не кидаються на нього. Молодий витязь повертається і кидає рукавичку своїй обраниці в лице, замість того, щоб піднести її зі словами любові.

Здається, рукавичка опинилася на арені не випадково. Юна красуня вирішила так жорстоко пожартувати, забувши, що піддає лицаря безглуздій смертельній небезпеці. Делорж не міг не прийняти виклик, це піддало б

сумніву його сміливість. Але він зрозумів, що Кунігунда не любить його по-справжньому, і його життя для неї – ніщо. Тому й покинув її, показавши привселюдно свою зневагу.

Хоча в основу сюжету балади покладено конкретний історичний факт, який змалював письменник Сенфуа, ідея твору набуває широкого узагальнення – ніщо не може бути ціннішим за людське життя. І легковажити цим не можна ні за яких обставин.

Йоган Крістоф Фрідріх Шіллер народився в Німеччині в той час, коли країна була поділена на дрібні герцогства. У кожному мало місце беззаконня герцогів. У творах Шіллера, який потерпав від подібного свавілля, порушувалась проблема деспотизму, залежності однієї людини від волі іншої, викривався цинізм тиранів. Темі людської гідності присвячено баладу “Рукавичка”.

Героїня твору юна Кунігунда заради примхи ладна була пожертвувати життям лицаря Делоржа, який палко її кохав. Самозакохана дівчина навмисно кинула на арену між хижих звірів рукавичку і звернулася до юнака зі словами про те, що він, якщо справді її кохає, повинен довести це справою – підняти рукавичку. Лицар, виконуючи волю коханої, йде-таки до хижаків. Усі, хто був свідком такого сміливого вчинку, були в захопленні від його рішучості. Більше за всіх раділа Кунігунда: присутні побачили, який мужній лицар кохає її і ладен виконати будь-яку забаганку.

Але Делорж мав іншу думку. Так, почуття його було великим, такими ж були його гордість та честь, що змусили героя піти до хижаків. Але тепер лицар зрозумів, що ця дівчина не варта його Кохання, бо не цінує життя інших. Оточуючі для Кунігунди – іграшки. Делорж показав юній красуні, що він не маріонетка, має почуття власної гідності. Юнак кинув рукавичку в обличчя Кунігунді, наче повернувши їй виклик.

У переважній більшості балади мають трагічну кінцівку. Така ознака цього жанру. Але Шіллер відступив від правил, залишивши лицаря живим. Таким чином поет утвердив цінність людського життя.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Утвердження цінності людського життя в баладі Шиллера “Рукавичка”