Таїланд – країна вільних

“Савадее” – ласькаво просимо в Таїланд! Екзотичні храми, казкові піщані пляжі, колоритні ринки й таємничі гірські області. Тут очам мандрівника відкривається тропічна Природа й зухвалі замилування пам’ятники культури. Столиця Таїланду Банкок. Особливу привабливість цієї країни, що називалася раніше Сіамом, становить її древня буддійська культура, що донині пронизує життя й побут тайцев. Руїни таких величезних міст, як Аюттхая, Сукхотай і Лопбури, що нараховують кілька століть храмові комплекси й чудово виконані статуї Будди, які

можна побачити, наприклад, у бангкокськом Національному музеї, безсумнівно, свідчать про велику історію. Тайци пишаються своїм культурним минулим, вони називають свою країну “Миангтай” , що в перекладі означає “країна вільних” . Завдяки вмілій політиці Таїланд виявився єдиною країною Юго – Східної Азії, що не була нічиєю колонією. Та й у самій країні, незважаючи на проблеми, що були, ситуація завжди залишалася стабільної. Напруженість у релігійних і расових відносинах ніколи не виливалися за бокові вівтарі держави, що, як колись, так і тепер треба вважати заслугою королівського будинку. Король
по конституції є заступником і захисником всіх религий. Глибокий і тісний зв’язок людини з буддизмом сприяє незвичному для нас, життєвому укладу. Європейців знову й знову вражає ввічливість і привітність тутешніх жителів. Однак вони легко ранимі й болісно реагують на неповагу до своїх традицій. Побувавши в Таїланді й познайомившись із його народом, ви, може бути, навчитеся більше цінувати маленькі радості життя. Тайци вважають, що одержуване від життя задоволення – “санук” – набагато важливіше, ніж будь-які плани на майбутні. І якщо раптом і якийсь момент доля не була до людини прихильна, тайци говорять: “Травень пін рай” (не варто розбудовуватися!) .

Довідавшись цю країну ближче, ви обов’язково полюбите її, і тоді “савадее” буде означати для вас не просто “добрий день” , а до “швидкого побачення!” .

Ця країна простирається поблизу границі з Малайзией. На території нинішньої держави (загальна площа 514 тис. кв. км., третє місце в Юго – Східної Азії після Індонезії й Бірми) проживають близько 56 млн. чоловік. Контури Таїланду на географічній карті нагадує голову слона, чий хобот утворить півострів, що витягнувся до півдня, Малакка.

Таїланду належать численні острови. Таїланд (країна тайцев) до 1939 р. називався Сіамом. За формою державного устрою Таїланд – конституційна монархія (з1932 р.) . На чолі держави коштує король Пумипон Адулядет (Рама 1Х) . За час його правління не раз поміняли один одного військові й цивільні уряди, але при цьому питання про ськинення короля ні коли не вставав. Вищим законодавчим органом є двопалатна Національна асамблея (парламент) , що ськладається із сенату (268 чоловік) , призначуваного королем, і палати представників (357 чоловік) , що обираються населенням країни прямим голосуванням на 4 роки. Виконавча влада здійснюється кабінетом міністрів, що формує прем’єр-міністр на підставі результатів виборів.

По етнічному ськладі населення Таїланду надзвичайно строкато, це сиамци, тайци, лао й малі тайські народи. Контрасти між сучасним Бангоком і іншою сільською провінцією – як, втім, і в межах одного міста між жителями різних його кварталів – відбивають соціальну напруженість, що існує усередині країни. Злочинність – часто, як результат бідності – у Банкоку й інших туристичних центрах вище, ніж у середньому по країні.

Центральну частину Таїланду займає велика, площею 100 тис. кв. км, Менамськая низовина (“рисова чаша” ) . На півночі й заході з нею граничить горбкувата місцевість, що переходить у гори.

Свята й торжества:

Новий рік (1 січня) відзначається з 1940 р. на західний манер по грегорианському календарі.

Маху Обдимаючи – буддійське свято “всіх святих” (на згадку про 1250 учнів, тих, що зібралися щоб послухати проповідь Будди) , що відзначається (день повні в лютому) у численних храмах ходом зі світильниками.

У День династії Чакри (6 квітня) – у Ват Пхра Кео – зі свічами, квітами, пахощами й благочестивими дарунками відбувається обряд поминовения предків правлячого короля.

13 і 14 квітня відзначають Сонгкран – таїландське свято буддійського Нового року. Статуї Будди, рідних і близьких, просто випадкових перехожих обливають водою (іноді зі спеціального чана або ж зі шланга) у знак загального примирення й для захисту від злих впливів. Біля храмів по обряду копрасай з піську будують маленькі чеди.

5 травня двір відзначає День коронації короля Пумипона Адульядета.

Початок польових робіт (7 травня) урочисто відзначається королівською церемонією оранки на Санам Луанге на честь Свята першої борозни. На травневу повню доводиться велике релігійне свято – Висакха Обдимаючи. У цей день у всіх храмах відзначають потрійне свято: народження Будди, його просвітління й занурення в нірвану.

У липневу повню відзначається – Асалаха Обдимаючи (свято на згадку про першу проповідь Будди п’ятьома учнями) .

Варса – буддійський пост – починається в липні – серпні Ськао Парнса (початок тримісячного самітництва ченців у монастирях на період дощового сезону) і закінчується через три місяці святкуванням Орк Парнса.

12 серпня відзначається день народження королеви Сирикид.

Королеві Чулалонгкорну віддають почесті 23 жовтня ( День Чулалонгкорна ) у його пам’ятника перед будинком парламенту.

Тон Катхин, Коли влаштовуються врочисті процесії й дарують подарунки ченцям, завершує в жовтні – листопаді період поста.

У листопаді, у ніч повні, відзначається не державний, але дуже барвисте свято Лой Кратхонг : свічі, ароматичні палички, що куряться, і інші дарунки ставлять у паперові кораблики, часто у формі лотоса, і пуськають їх по воді.

5 грудня – День народження короля Пумипона Адулядета. Це національне свято. 10 грудня – День конституції. 31 грудня – Переддень Нового року.

Спорт і розважальні ігри

З лютого по квітень проводяться увлекательнейшие “змагання драконів” паперових зміїв, у яких дракон – “чоловік” Чула повинен примусити дракона – “жінку” Пикапо приземлитися на власному полі.

Такрав – гра, у якій м’яч спритно посилають через сітку на поле супротивника, використовуючи при цьому будь-які частини тіла.

Тайський бокс можна охарактеризувати як бокс вільного стилю, хоча в ньому й існують тверді правила. Змаганням передують і різні церемонії; двобій супроводжується музикою.

Для “рибних змагань” вирощують обладающих сильними плавцями 8 – сантиметрових риб і в маленькому акваріумі нацьковують двох самців один на одного. Для тайцев, що любить змагання й видовища, особливо для жителів півдня, завжди бажаним розвагою є півнячі бої.

Специфічні особливості

По прийнятому в Таїланді літочисленню, пов’язаному з Буддою, 1997 рік є 2540 роком.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Таїланд – країна вільних