Сюжет і композиція роману М. Лєрмонтова “Герой нашого часу”


І. Історія створення роману. (Початок роботи – 1838 рік, під враженням від поїздки на Кавказ. “Бела” і “Тамань” опубліковані окремими повістями. Спочатку не задумувався як роман (збірник повістей). Але в 1820 році “Герой нашого часу” вийшов у світ. Повісті, що ввійшли до нього, зв’язані єдиною композицією і сюжетом. Головна проблема роману – особистість і час.)
ІІ. Перший у російській літературі психологічний роман. (Послідовність подій, сюжетна оповідь спеціально змінені. Мета автора – розкрити характер Печоріна.)
1. Хронологія подій. (“Тамань” (Печорін зупиняється там на шляху з Петербурга на Кавказ) – “Княжна Мері” (Печорін приїжджає на води, живе в П’ятигорську та Кисловодську, вбиває на дуелі Грушницького) – “Бела” (висланий у фортецю після дуелі під начальство Максима Максимича) – “Фаталіст” (приїжджає в козачу станицю, знайомиться з Вуличем) – “Максим Максимич” (після декількох років у Петербурзі Печорін виходить у відставку, їде в Персію. На шляху, у Владикавказ^ зустрічається з Максимом Максимичем і мандрівним офіцером). Повертаючись із Персії, Печорін умирає. Про це – у передмові до “Журналу Печоріна”.)
2. Способи розкриття психологічно складного образу головного героя. (Зміна оповідача: а) Максим Максимич (людина іншої епохи і світовідчуття; зрозуміти Печоріна не


в змозі; читач зацікавлений, але робити висновки про характер Печоріна тільки зі слів Максима Максимича не може); б) мандрівний офіцер, від імені якого йде оповідання (людина одного кола з Печоріним.
Через зовнішність намагається розгадати характер героя. Цим судженням довіряємо); в) сам Печорін у “Журналі Печоріна” з передмовою автора: характер Печоріна – у заголовку книги. “Історія душі людської, наслідок спостережень розуму зрілого над самим собою”.)
ІІІ. Як завдяки композиції розкривається основна думка роману. (“Кільцева” композиція підкреслює приреченість героя.)1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Сюжет і композиція роману М. Лєрмонтова “Герой нашого часу”

Categories: Шкільні твори

Links