Сюжет і композиція новели “Перевтілення”


Сюжет і композиція новели мають свої особливості. “Перевтілення” складається з трьох розділів, в кожному з яких вміщується певний елемент сюжету. У першому – зав’язка твору (перевтілення Грегора), у другому – його кульмінація (вигнання Грегора батьком, “бомбардування” яблуками), у третьому – розв’язка (смерть Грегора).

Кожен з розділів відображує певний конфлікт Грегора зі світом. У першій частині, де зображується зіткнення Грегора з повіреним і батьком, конфліктна ситуація зумовлюється прагненням Замзикомахи довести свою людську гідність та незмінність свого соціального статусу. У другій, де розгортається боротьба героя з матір’ю і сестрою навколо жіночого портрета, який символізує Кохання, виявляється бажання героя зберегти свій інтимний, знову ж таки людський, але автономний від соціуму та родини, внутрішній світ. У третій Грегор озивається на звуки скрипки, і це свідчить про його потяг до мистецтва, до найвищих духовних скарбів. І у всіх трьох випадках герой зазнає поразки. У такий спосіб Кафка доводить свою думку про те, що найважливіші гуманістичні цінності виявляються на початку XX ст. неспроможними, а нещастя відчуженості – неподоланним. При цьому опір, який чинить Замза, має підкреслено невиразний характер, адже за людські привілеї бореться комаха. Це від початку новели надає іронічної тональності прагненнямі діям Грегора.

Число три взагалі відіграє важливу роль у поетиці новели Кафки. Твір поділено на три частини. В кімнаті Грегора троє дверей. Його сім’я складається з трьох членів. По ходу оповіді з’являються три служниці. Троє жильців мають три бороди.

Три Замзи пишуть три листа і т. д. Кафка використовує прийом трикратного обрамлення і градаційної (бо з кожним разом напруга зростає) епіфори (бо всі частини закінчуються за великим рахунком однаково, епіфорично – Грегора виганяють: 1) зі звичного кола спілкування; 2) з кімнати; 3) з цього світу). Кожна з трьох частин складається з “появи” Грегора у спільній кімнаті і закінчується “вигнанням”. Відрізняються причини появи Грегора: у першій частині він з’являється на вимогу тих, хто знаходиться у кімнаті, у другій – намагається допомогти зомлілій матері, у третій – приваблений грою сестри на скрипці.

Кафка зображує і три стани ставлення до Грегора в родини. У першій частині – розгубленість. У другій – Грегор для них вже чужий: сестра заходила до нього як до важкохворого або навіть якдо чужого”. Але родина ще сподівається, що все владнається і Грегор знову матиме звичайний вигляд: “і батько й мати чекали перед Грегоровою кімнатою, поки сестра прибирала там, і як тільки вона виходила, вимагали докладно розповісти, який вигляд має кімната. Що Грегор їв, як він цього разу поводився і чи йому, бува, не стало краще “. У третій частині “родина відверто вороже ставиться до Грегора: “Я не хочу називати цю потвору своїм братом, а кажу лиш одне: треба якось здихатися її. Ми робили все, що могли: піклувалися про неї, терпіли її. Думаю, що ніхто нам нічого не може закинути”.

Три інтер’єри оточують Грегора у трьох частинах: спочатку – це досить непогано облаштована кімната молодого чоловіка, потім – пустеля, а вже згодом – звалище непотрібних речей. І якщо у другій частині винесення меблів з кімнати Грегора пояснюється турботою про нього: сестрі спало на думку забрати з кімнати меблі, щоб Грегор мав більше місця лазити, у третій частині кімната вже інша: “…багато зайвих речей, які не можна було продати, але яких батьки й не хотіли викинути, помандрувало до Грегорової кімнати. Навіть ящик на попіл і ящик на покидьки з кухні. Все, що зараз не було потрібне, робітниця швиденько несла просто до нього… в кімнаті вже майже не було вільного місця…”1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Сюжет і композиція новели “Перевтілення”

Categories: Нові твори

Links