СВІТ ДИТИНИ. МИКОЛА НОСОВ ВИТІВНИКИ

Мета: ознайомити учнів з творчістю Миколи Носова, розкрити гумористичний характер творів; удосконалювати навички свідомого виразного читання за особами; розвивати творчі здібності, зв’язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Сум за сміхом по двору

Невідступно ходить,

Сміх лікує дітвору,

Ну, а сум їй шкодить.

Як дитина-вереда

Хниче без упину,

Значить сталася біда:

Сміх її покинув.

Значить, сум її насів,

З очей сльози точить,

І тому

дитина всім

Голову морочить.

На таку дитину гріх

Гримати і цикать,

Подаруй дитині сміх –

Перестане хникать.

В. Лагода

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Складання чистомовки

– Доповніть чистомовку римованими рядками.

Рі-рі-рі – зростайте у… (добрі).

Лі-лі-лі – діточки мої… (малі).

Ші-ші-ші – не тамуйте зла в… (душі).

Та-та-та – хай панує… (доброта).

– Які слова ми добирали? (Як у вірші, як у пісні, римовані)

– Що таке рима? (Рима – це співзвучність закінчень слів у віршованих рядках.)

2. Робота над скоромовкою

ЛЕЖЕНЬ

Жоржик-лежень,

лежебока,

З лежебокою морока,

Женя каже: – Не лежи,

Жито жати поможи.

Лежень каже: – Може, жалко,

Жалко, Женечко, лежанки?

Що ж, як будете ви жати,

Зможу в житі я лежати!

Грицько Бойко

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Гра “Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання гумористичного вірша Грицька Бойка “Отакий у мене ніс” (с. 163-166).

2. Гра “Наші поради”

Учні зачитують складені поради головному героєві вірша Грицька Бойка “Отакий у мене ніс”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Розшифруйте слово, прочитавши кожну третю літеру.

Б Л В М К И С Ч Т А У І Є Ю В Т Д Н К П И Ш Ц К І Л И

(Витівники)

– Як ви розумієте це слово?

– Доберіть до нього синонім. (Вигадники)

– Чи зустрічалися ви в житті з витівниками? Де?

– Отже, витівник – це організатор веселощів.

– Промовте слово витівники здивовано; з обуренням; радісно; з питальною інтонацією.

– Саме так називається оповідання російського письменника Миколи Носова.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Біографічна довідка

– Початок письменницької біографії Миколи Носова був незвичайним, і письменником він став ніби випадково: коли у нього народився син, доводилося розповідати йому багато казок. Син підростав і вимагав нових і нових казок. Так Носов почав складати різні історії не тільки для сина, але і для його друзів.

Одного разу Миколу Миколайовича Носова запитали, чому він став письменником: “Дитячим письменником я став тому, що коли я виріс, мені взагалі захотілося стати письменником. А стати письменником мені захотілося тому, що у мене було цікаве життя, і в мене було про що розповісти людям”.

Носов дуже любив спостерігати за іграми дітей, йому подобалася їхня безпосередність, їхні фантазії, вигадки, витівки. Найперше оповідання, яке він написав своєму синочкові,- “Витівники”,- відніс до журналу “Мурзилка”. Оповідання надрукували. За цим оповіданням пішли інші.

2. Опрацювання статті про Миколу Носова (с. 166)

Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання статті учнями

– Де народився Микола Носов?

– Які збірки оповідань зробили його відомим?

– Які твори цього письменника ви читали?

3. Опрацювання оповідання Миколи Носова “витівники” (с. 166-168)

1) Гра “Передбачення”.

– Як ви вважаєте, про що буде оповідання?

– Яким воно буде – сумним чи веселим?

– Чому ви так вважаєте?

2) Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.

– Чи правильне припущення ви зробили?

– Чи сподобалося вам оповідання?

– Яке воно за настроєм?

– Назвіть імена головних героїв.

Фізкультхвилинка

3) Словникова робота.

Читання стовпчиків слів одне одному в парі

Забави

Витівати

Крамниці

Зачинили

Завісили

Злякалась

Витівники

Забавлятися

– Серед поданих слів знайдіть спільнокореневі. (Забави – забавляти; витівники – витівати)

– Доберіть синонім до слова крамниця. (Магазин)

4) Повторне читання тексту “ланцюжком”.

– Хто оповідач?

5) Робота над інтонацією.

– Прочитайте окличні речення з різним логічним наголосом.

– Прочитайте питальні речення.

6) Читання за особами.

7) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

– Як же діти організували гру?

– Що вони зробили?

– Чому в хатці було так темно?

– Кого діти найбільше боялися?

– Що Валя сказала про вовка?

– Чи дійсно був вовк? Доведіть.

– Чому Валя відразу не сказала? Прочитайте.

– Чому діти боялися підійти до столу? Прочитайте.

– Як ви вважаєте, чому хотів навчити вас Микола Носов?

– А ви боїтеся темряви? Чому?

– Звідки беруться страхи?

– Як з ними можна впоратися?

– За що ви б могли похвалити дітей?

– За що можна їх посварити?

– Що б сказала мама, якби побачила цю картину?

8) Робота в групах. Складання плану оповідання.

– У вас на столі є конверти. Спробуйте скласти план до оповідання. На картках необхідно поставити номер по порядку, а в тексті знайти початок і кінцівку кожної частини, позначивши їх олівцем.

План

1. Може бути це сірий вовк?

2. Діти читали казку “Троє поросят”.

3. Так і не стали грати в “Трьох поросят”.

4. Спорудження будиночка.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра “Продовж речення”

– Сьогодні на уроці я дізнався…

– Сьогодні на уроці я навчився…

– Сьогодні на уроці я намагався…

– Найкраще мені вдалося…

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти продовження оповідання, починаючи його словами “Одного разу діти знову залишилися вдома самі…”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

СВІТ ДИТИНИ. МИКОЛА НОСОВ ВИТІВНИКИ