Сучасна авторська пісня


Цим поняттям позначається цілий етап у розвитку російської поезії XX століття, останніх його десятиліть. В авторській пісні можна відзначити багато плинів, напрямків, літературних традицій. Перелічу найбільш відомі імена авторів – виконавців: Ада Якушева, Юлій Кім, Володимир Чернов і, звичайно, Юрій Визбор, Юрій Кукин, Євгеній Клячкин, Новела Матвєєва, Олександр Городницкий. У творчості цих поетів чимало загальних мотивів. Їх ріднить схожість ліричного героя: це романтик, мрійник, бурлака з рюкзаком і гітарою, будь те геолог, турист або будівельник нових міст. Не можна не сказати кілька слів і про дуже улюблений мною великому прозаїку й поеті Булаті Окуджаве. Мир його лірики трохи інший, чим у перерахованих вище поетів. Його герой також іде від сумовитої картини сучасної йому життя, але йде не в гори або тайгу, а найчастіше в романтизоване минуле – предметом цієї романтизації можуть бути й XIX століття, пушкінський час із його лихими гусарами, дуелянтами й кавалергардами, і початок XX століття, чиї герої – “добродії юнкера”, що залишилися на полях германської війни; і часи громадянської війни з їхньою героїнею – “комсомольською богинею”.

Однак я більш докладно зупинюся на творчості тільки одного представника авторської пісні – Володимира Висоцького

Доля його була в чому – те драматичної, а в чому – те – дуже щасливої.Він не дочекався офіційного визнання, його книги побачили світло вже після смерті автора. Але вже при житті поет довідалося справжню славу. Дуже точне визначення В. Висоцькому дане А. Вознесенськом: “шансонье всея Русі”.

Творча спадщина Висоцького надзвичайно велико, пісень він створив тисячі. Теми їх, здається, всеохватни, героям його добутків немає числа. У будь-якому пісенному сюжеті Висоцькому важливо розкрити, насамперед, мир особистості, людський характер. А яскравіше всього людина розкривається в екстремальних ситуаціях, тому їх так багато в добутках поета. Досить згадати його “Пісню про друга” (“Якщо друг виявився раптом…”)..

Чимало пісень Висоцького написано в сатиричному жанрі

Предметом глузування ставали явища самого різного роду – у віршах поета ціла галерея сатиричних типів застійного часу

Сатира Висоцького найчастіше двоїстий: автор сміється над своїми персонажами й одночасно співчуває їм, як, наприклад, у пісні “Смотрини”: похмура картина розгулу, коли люди “все гарне в собі доистребили”, і разом з тим пронизливою жалістю звучні слова:

А будинку баба на сносях,

Гусаків негодованих косяк,

Так справа навіть не в гусаках,

А все негаразд.

Те ж приблизно й у відомій пісні “Діалог у телевізора” (інша назва – “Діалог у цирку”). Розмова Зини й Вані не просто смішний – за реплікою героя: “Додому прийдеш-там ти сидиш” відчуття безвихідності, замкнутого кола

Вірша – пісні Висоцького надзвичайно неоднорідні по жанрі. У нього є балади, пісні – міркування, пісні – діалоги

Особливе місце серед добутків поета займають пісні – притчі, побудовані на алегорії. Так, пісня “Полювання на вовків” написана не стільки про звіра, скільки про людину, вихованій у системі обмежень і заборон:

Відгородивши нам волю прапорцями,

Б’ють упевнено, напевно…

Наші ноги й щелепи швидкі –

Чому ж, ватажок, дай відповідь –

Ми затравленно мчимося на постріл

И не пробуємо – через заборону?!

Такий же філософський підтекст можна виявити й в інші, на перший погляд просто забавних і жартівних, піснях Висоцького, наприклад у його міркуваннях про те, чому аборигени з’їли Кука: а тому й з’їли, що він був самий розумний, добрий і сильний, – так вуж в аборигенів прийнято. А от хто ці аборигени, читач – слухач угадував легко. У пісні “Притча про Правду й Неправду” – непрості міркування автора про вічні джерела життя, виражені через алегорії, які сходять до традицій усної народної творчості й давньоруської літератури

Творчість поетів – авторів і виконавців своїх пісень, – таких, як барди “першого заклику” Б. Окуджава, В. Висоцький, А. Галич, стало однієї із самих яскравих сторінок російської поезії останніх десятиліть XX століття

На закінчення назву ще кілька імен авторів – виконавців: А. Макаревич, Б. Гребєнщиков, В. Цой, Ю. Шевчук. Але це вже інше художнє явище1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Сучасна авторська пісня

Categories: Нові твори

Links