Стрілецькі пісні

Після розгрому в 1775 році Запорозької Січі російськими військами Україна близько ста п’ятдесяти років не мала власної армії. Відродження її почалося з першого добровільного товариства “Січ” в селі Завалля1. Незабаром подібні епортивяо-війеькові організації виникають у різних містах і селах Галичини, а в 1914 році таких “Січей” налічувалося вже понад тисячу.

У той же час у Галичині була досить широка мережа добровільного пожежно-фізкультурного товариства “Сокіл-Батько”. Юнаки й дівчата обох товариств захопилися ідеєю

національного самовизначення і створення незалежної української держави.

Коли спалахнула, перша імперіалістична війна, на основі цих двох організацій був утворений легіон під назвою Українські Січові Стрільці (УСС), який мав 2500 юнаків. Оскільки Західна Україна в той час знаходилася в складі Австро-Уго-рської імперії, УСС ввійшов до цісарської армії і воював у її складі проти Росії – за чужі інтереси. Однак навесні 1917 року Гуцульська сотня УСС відмовилася воювати проти своїх і побраталася з Київським полком російської армії.

Коли в листопаді 1918 року Аветро-Угорська імперія розвалилася, у Львові

була проголошена самостійна Західноукраїнська Народна республіка (ЗУНР). У. той же час самостійною стала й Польща. її новеетворений уряд прагнув окупувати Галичину. Розпочалася українеько-польська війна. Для боротьби з окупантами формується Українська Галицька армія (УГА), до якої влилися і січові стрільці. Мужньо билися українські воїни, але під тиском польської армії, яка була значно численніша й краще озброєна, в 1919 році мусили відступити на землі Східної України. Навесні 1920 року УГА перейшла річку Збруч і продовжила боротьбу проти польських військ.

Де б не перебували січові стрільці, відразу починалася культурно-освітня робота. Створювали вони курси української мови, театральні гуртки, читальні. Серед легіонерів було чимало воїнів з вищою освітою й студентів, а також художників, учених, письменників, .артистів. Незмінним музичним інструментом була гітара. Протягом двох десятиріч виникло багато стрілецьких пісень. їх складали і самі воїни, і стрілецькі поети Л. Лешеий та Р. Купчинський, а музику писав композитор М. Гайворокський. Відразу ж ці пісні поширювалися і між мирним населенням, стаючи народними (“Ой у лузі червона калина”, “Вндиш, брате мій”, “Повіяв вітер степовий”, “Ой зацвіла черемха, зацвіла”, “Ой та зажурились стрільці січовії” та багато інших). Останню з них ви маєте вивчати. Виникла вона в трагічні Дні 1919 року, коли українська армія під ударами ворожих військ мусила залишити рідний край.

1. Що ви знаєте про січових стрільців?

2. Чого зажурилися захисники матері-Украши? Відповідаючи, використовуйте слова й вислови з тексту.

3. Яку надію висловлено в останній строфі?

4. Дослідіть римо-ритмічні особливості цієї пісні.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Стрілецькі пісні