Стівен Дедал – характеристика літературного героя

Герой роману Дж. Джойса “Портрет художника в юності” (1915-1916). Автор наділяє свого героя автобіографічними рисами і, використовуючи матеріал власного життя, описує роки його навчання в єзуїтських коледжах Клонгоуз Вуд і Бельведер, а також в Дублінському католицькому університеті. При всій автобіографічності героя, його образ зітканий із символів, міфологічних і літературних. Символічний вже вибір імені героя. У ньому схрестилися ім’я первомученика Стефана, вбитого язичниками, і грецьке ім’я “Стефа-ніс”, що означає вінок, що

символізує славу художника. Дедал в перекладі з грецького означає “мистець”.

У грецькій міфології – це винахідник столярних інструментів, майстерний архітектор і скульптор. Він побудував знаменитий лабіринт Мінотавра на Криті, винайшов і створив крила для польоту людини. В образі С. Д. Джойс розкриває саме такий тип художника: хитромудрого мастак. Сатирична картина навколишньої дійсності в романі Джойса служить фоном, на якому відтворюється внутрішній світ людини, художника-творця, завжди самотнього, незадоволеного, віддаватися всім. Він – стражденна постать, приречена на страждання і жертовність.

2) Герой роману Дж. Джойса “Улісс” (1921). Роман тісно пов’язаний з “Портретом художника в юності”. Те, що відбулося зі С. Д. в “Портреті” стає минулим С. Д. в “Улісс”. Джойс “приписує” героєві події, що відбулися з ним самим за ті два роки, що відокремлюють дію “Портрета” від початку “Улісса”: поїздка у Францію, повернення до Дубліна, хвороба і смерть матері. У романі читач бачить С. Д. протягом одного дня – 16 червня 1904 року.

О 8 ранку відбувається конфлікт між героєм і Биком Маллітаном, який, видаючи себе за одного, насправді заздрить йому. Він принижує С. Д., сміється над ним, але той все терпить, слідуючи своїй страдательной, жертовної позиції. О 10 годині ранку С. Д. дає урок історії в школі дублінського передмістя Долкі, а потім розмовляє на історичні теми з главою школи Геррет Дізі. Об 11 годині ранку герой повертається до Дубліна і півтори години проводить на березі моря. А о 2 годині дня С. Д. веде в бібліотеці суперечка з культурною елітою Дубліна про особистість та творчість Шекспіра. Потім ми бачимо С. Д. вже в 10 вечора. Він розпиває з приятелями пиво в пологовому притулку, а потім з одним з них відправляється в публічний будинок.

Опівночі до нього прив’язуються двоє п’яних солдатів і б’ють. О першій годині ночі С. Д. сидить з Блумом у кучерською чайної, а потім виявляється в будинку Блума, де п’є какао і веде напівп’яний бесіду, після чого віддаляється в невідомому напрямку. Як і багато інших персонажів “Улісса”, С. Д. має свого прототипу в “Одіссеї” Гомера. Він – Телемак. Саме тому герой постійно розмірковує про батька і батьківство. З образом С. Д. пов’язана тема “пошуку батька”. Однак йому не дано знайти духовного батька, яким, за логікою сюжету, міг би стати Блум-Одіссей. Вони зустрічаються, щоб розійтися назавжди.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Стівен Дедал – характеристика літературного героя