Сім чудес світу: Статуя Зевса в Олімпії

Древньогрецьке місто Олімпія, розташоване у північно-західній частині Пелопоннесу, було релігійним центром, місцем культу верховного бога древніх греків Зевса і проведення, присвячених йому Олімпійських ігор.

Це був найбільший художній центр Древньої Греції. Архітектурний ансамбль Олімпії в основному склався в VII – IV сторіччях до н. е. Тут були зведені чудові храми богів – великі і малі. Там знаходилося й одне із семи чудес світу – величезна і прекрасна статуя владики Олімпу Зевса.

Як свідчать античні історики, в олімпійській

долині мали майстерні багато видатних еллінських скульпторів – Мирон, Поліклет, Скопас, Пракситель. Статуя Зевса була зроблена геніальним древньогрецьким скульптором Фідієм. Корінний афінянин, Фідій народився, як вважають, біля 500 року до н. е. і помер біля 430 року.

Він був найбільшим скульптором, архітектором, живописцем, мислителем. За свідченням древніх авторів, Фідій у своїх скульптурних образах зумів передати надлюдську велич. Таким надлюдським образом була, очевидно, його статуя Зевса, створена для храму в Олімпії. Статуя знаходилася в кінці величезного залу храму, довжина якого складала 64 метра,

ширина – 28 метрів, а висота внутрішнього приміщення – біля 20 метрів.

Величезний 14 метровий Зевс засідав на троні з золота, слонової кістки, чорного дерева і дорогоцінних каменів. На троні Фідій відтворив чимало сюжетів еллінської міфології і фігури цілком реальних людей, зокрема свого улюбленця хлопчика Пантарка, що став переможцем на 86-их Олімпійських іграх у боротьбі серед самих молодших хлопчиків.

Фідій створив статую з золота і слонової кістки. Пластинки цих дорогоцінних матеріалів мистецьки закріплювалися на спеціальному дерев’яному каркасі. По описах голову Зевса прикрашав золотий вінок з оливкових гілок – знак миролюбства грізного бога. Оголена до пояса фігура Зевса і його голова були виточені зі слонової кістки.

У одній руці він тримав золоту статую крилатої фігури перемоги Ніки, інший спирався на скіпетр з орлом на верхньому кінці. Плащ, перекинутий через плече, волосся і борода Зевса були виліплені з золота. Статуя здавалася живою: от – от Зевс підніметься з трону.

У наслідку статуя Зевса була перевезена в Константинополь. Багато творів поганського мистецтва знищили християнські фанатики, але дивну статую Зевса зруйнувати не наважились. Проте в V сторіччі згорів палац імператора Феодосія II, а з ним і геніальний утвір Фідія.

Статуя Зевса зникнула. Про неї відомо лише по свідченнях древніх авторів. З перемогою християнства занепала Олімпія, а в 426 році вона була зпалена за наказом римського імператора Феодосія II. Збережені будівлі і статуї були зруйновані землетрусами в 522 і 551 роках.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Сім чудес світу: Статуя Зевса в Олімпії