Повість-казка. Отфрід Пройслер “Мала Баба Яга”

ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи

ЦІКАВІ ПРИГОДИ НЕЗВИЧНИХ ГЕРОЇВ

Урок 14

Тема. Повість-казка. Отфрід Пройслер “Мала Баба Яга”

Мета: навчати учнів самостійно орієнтуватися в структурі художнього твору, називати основні ознаки казки-повісті як жанру; зацікавити змістом казки; вчити сприймати великі за обсягом тексти цілісно; привертати увагу до засобів створення образу; розширювати словниковий запас учнів; розвивати навички виразного читання, пам’ять, кмітливість, логічне мислення, уяву, вміння обгрунтовувати свої думки;

стверджувати ідею перемоги добра над злом.

Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; вислови; картки до гри “Старт – фініш”; картки для групової роботи й характеристики героїв.

ХІД УРОКУ

І. Емоційне налаштування на урок

Ми мандруємо у казку

У цю радісну мить,

Щоб зрозуміти, як прекрасно

У цьому світі жить.

Хай минає дитинство в перебігу літ –

Не забудеться дітям казки лагідний світ!

II. Мотивація навчальної діяльності

>> Вправи для розвитку артикуляції й дихання

Гра “Старт – фініш”

“СТАРТ”

Сон

– сонце

Око – околиця

Мед – медуза

Пора – поразка

Клуб – клубок

Маля – маляр

Вік – віконце

Сини – синиця

Мак – макітра

Лев – левада

Каша – кашалот

Кара – карась

Поли – полиця

Млин – млинець

Мер – мереживо

Вал – валіза

Пара – парашут

Чай – чайка

“ФІНІШ”

Чин – почин

Люк – малюк

Ріг – пиріг

Трави – страви

Глина – цеглина

Мідь – ведмідь

Рак – байрак

Кран – екран

Шина – вершина

Балка – рибалка

Мчати – тримати

Роси – троси

Сук – борсук

Рись – борись

Сир – касир

Коси – покоси

Жити – дружити

Роль – король

III. Актуалізація опорних знань

>> Тест

1) Казку “Мала Баба Яга” написала:

А) Мійоко Мацутані;

Б) Оскар Уайльд;

В) Отфрід Пройслер;

Г) Василь Жуковський

2) За жанром цей твір є:

А) повістю;

Б) повістю-казкою;

В) літературною казкою;

Г) народною казкою.

3) Казка “Мала Баба Яга” написана:

А) прозою;

Б) віршами;

В) за особами.

4) Провідній думці казки “Мала Баба Яга” відповідає прислів’я:

А) Добро довго пам’ятається.

Б) Слово чемне кожному приємне.

В) Куди голка, туди й нитка.

IV. Повідомлення теми й завдань уроку

– Сьогодні ми продовжимо вивчати повість-казку “Мала Баба Яга” Отфрід Пройслер. Послухайте продовження казки і поміркуйте, які вчинки й справи залишила по собі ця героїня.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Читання казки вчителем й учнями, перевірка розуміння

– З якою метою Яга та Абраксас прилетіли на базар?

– Який настрій панував на базарі серед людей?

– Чому саме дівчинці, яка продавала квіти, вирішила допомогти чаклунка? Як це її характеризує?

2. Дослідження художнього тексту

Робота за технологією “Коло питань”

Учні складають запитання і відповіді на них за змістом твору.

3. Вибіркове читання

– Прочитайте опис базару.

– Прочитайте розмову Баби Яги і дівчинки.

– Розгляньте малюнки художника. Озвучте малюнки текстом твору.

4. Робота за технологією “Ситуативне моделювання”

Позиція героїв твору

Наш висновок

Висновок автора

Баба Яга

Уважна і співчутлива

Доведення на основі епізодів казки

Абраксас

Вірний товариш

?

Дівчинка

Несмілива, бідолашка

?

Тітонька Трам-Бам-Бах

Зла, жорстока

?

5. Робота в групах

– Чи потрібні нам добрі вчинки?

Для того щоб зробити висновок, запишемо свої аргументи в таблицю.

Докази “ЗА”

Докази “ПРОТИ”

VI. Узагальнення й систематизація знань

1. Гра “Співавтори”

– Перекажіть уривок казки від імені дівчинки.

2. Вправа “Передбачення”

– Які ще пригоди могли статися з Бабою Ягою? Як ви вважаєте? (Учні висловлюють припущення.)

– Прочитайте кінцівку казки самостійно і дізнайтесь, чи справдилися ваші передбачення.

VII. Підсумок уроку

1. Творче завдання “Сонце доброти”

Учні записують на промінчиках свої добрі справи, промінчики прикріплюють до сонечка.

2. Робота за технологією “Мікрофон”

– Чого вас навчив сьогоднішній урок?

– Даруйте людям добро, радість, не чекайте віддачі!

Я вірю в силу доброти.

Добро завжди сильніше злого,

Дає наснагу, щоб цвісти

І світлу обирать дорогу.

Я вірю в силу доброти,

Що має долю роботящу.

Що хоче, щоб і я, і три,

І все у світі було кращим.

В. Крищенко

Завдання для тих, хто любить читати

– Прочитайте кінцівку казки і дізнайтеся, чи змогла Мала Баба Яга помститися чаклункам і довести, що добро перемагає зло.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Повість-казка. Отфрід Пройслер “Мала Баба Яга”