Повести Баратинського “Эда”

Дія поеми відбувається у Фінляндії приблизно в 1807 – 1808 гг.

Навесні, коли заходило сонце, перед хатиною розмовляють двоє: молода фінка, “добренька Эда” з “златыми власами” і “блідо-голубими очами” і росіянин, “молодий гусар”, постоялець у її будинку. Їх оточують величні картини: гори, водоспади, сосновий ліс:

Не миру ль давнього лежать

Руїни похмурі?

Гусар запевняє дівчину, що вона схожа на його любу сестру, залишену на батьківщині, і просить від Эды сестриної любові. Эда слухає його довірливо; коли гусар притискає

її руку до свого серця, вона намагається розсердитися, але не може: “Веселість ясна сіяла/ У її дитячих очах”. Эда відповідає гусарові, що бачить його любов і давно відповідає йому любов’ю: ” чине завжди/ Я догоджати тобі поспішаю?” – нагадує, що подарувала йому кільце, що щоранку приносить квіти, що розділяє його радість і смуток. Эде говорили, що чоловіки віроломні: “Ти, може бути, мене погубиш”. Отут гусар, разуверяя Эду, уперше цілує її з вивченим мистецтвом: “Як він самим собою володів!”

Цей поцілунок позбавляє Эду звичайної безтурботності. Звертаючись до своєї героїні,

поет говорить:

На каменях рожевих твоїх

Весна грайливо засвітліла,

И яскраво-зелений мохи на них

Своею негою страшна

Тобі чарівна весна…

Колишні прості й дружні відносини з гусаром, коли вона грала з ним і радувалася дешевим подарункам, більше неможлива: дівчина майже не розмовляє з ним на людях, зате й не зводить із його око, а наодинці “страсті згубної повне,/ Самі вуста свої вона/ До його лобзаньям обертає”, а потім мучиться раскаяньем і плаче. Суворий батько Эды, боячись, що гусар спокусить і кине неї, попереджає: “Шльондра мені не дочка”.

На наступний вечір Эда у своєї комнатке читає Біблію, з “привычною тоскою” згадуючи про загублену “серцевій чистоті”. З’являється гусар-“хитрун” з похмурою особою, сідає, схрестивши руки на груди, і говорить, що він готовий розстатися з Эдой, корячись боргу й не бажаючи викликати на дочку батьківський гнів. Розлука, звичайно, уб’є його. Напоследок гусар просить про одне нічне побачення в неї кімнаті

Эда смутно почуває нещирість звабника й, пригорнувши до грудей Біблію, викликує спочатку: “Залиш мене, лукавий дух!” – однак незабаром уступає: “Володію ль я сама собою!/ І що я знаю!”

Увечері дівчина коливається й все-таки замикає двері. Завивши волосся й роздягнувшись, вона думає заснути, але не може, дорікає себе за “норовливість” і, нарешті відмикає двері; за дверима вже чекає гусарів

На жаль! дісталася в цю ніч

Йому бажана перемога

Ранком героїня, уражена що свершились, плаче й не слухає клятв гусара

Незабаром, однак, вона прощає спокусника й уже не розстається з ним: “за ним вона, як лань ручна,/Усюди ходить”. Під час мирних побачень героїню переслідують передчуття: вона розуміє, що гусар незабаром кине неї. Эда намагається не досаждати гусарові своєї тоскою, але її “тужлива любов” і ніжність уже обтяжує його. На радість гусара, починається російсько-шведська Війна, і полк виступає впоход.

Розстаючись із Эдой, гусарові совісно дивитися на неї; вона ж мовчить, не плаче, “мертва особою, мертва душею”. У Фінляндії зима. Зів’яла від горя Эда чекає смерті:

Коли, коли зметеш ти, хуртовина,

З особи землі мій легкий слід?

Поема закінчується описом занедбаної могили Эды.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Повести Баратинського “Эда”