Поставте у воду вишневу гілочку

ТВОРИ НА НЕЛІТЕРАТУРНІ ТЕМИ

Поставте у воду вишневу гілочку…

Я впевнена, що кожному з нас хочеться хоча б трішечки вірити в магію, містику, у щось таке незбагненне, що не піддається нашому розумінню. Щороку ми з подругами на різдвяні свята ворожимо на свою долю, на своїх суджених. Це вже в нас така традиція. Готуємося заздалегідь, переглядаємо гору літератури, перечитуємо дані з інтернету і, як досвідчені ворожки, намагаємося зазирнути за лаштунки долі.

Ворожіння, як виявилося, є найбільш давнім обрядом і прийшло до нас ще з язичницьких

часів. Адже у зимових святках можна побачити і залишки культу сонця, вогню, води, а також культу пращурів. Всі чародійства цього періоду розкривають віру наших пращурів у магію першого дня.

Коли була жива моя прабабуся, багато розповідала мені про дозвілля молоді на селі: про досвітки і вечорниці, про маївки, гойдалки на Великодні свята і, звичайно, про ворожіння на Андрія, Катерину, Різдвяні свята. З нею я наче зазирнула до скарбнички народних звичаїв та обрядів, а далі поглибила свої знання за допомогою книг та інтернету.

Найбільше мені подобаються прості і трохи кумедні способи ворожіння. Ось

наприклад, чому б не наварити на день святої Катерини горщик каші з пшона і не вийти за ворота, промовляючи: “Доле, ходи до мене вечеряти”. Як показує мій досвід, доля не поспішає прийти на запросини, а ось хто-небудь і пройде тихою нічною вулицею – звичайно, якщо погода сприятиме. А то може прибігти на голос чи запах каші сусідський пес чи приблудний кіт. І в першому і другому випадку способів тлумачення можна застосувати безліч.

Є ще один простий спосіб ворожіння – наче подих далекої і загадкової Японії. У день святої Катерини треба поставити у воду кілька вишневих гілочок. Якщо на Різдво вони розквітнуть, то прийде кохання. Є, звичайно, й безліч інших способів: дзеркала, свічки, віск на воді, зрештою – кавова гуща. Однак справа тут не у вірності чи правдивості того чи іншого способу, а у самому процесі ворожіння і підготовки до нього, справа – у звичаєвій культурі і в нашому бажанні вивчати цей пласт культурної спадщини нашого народу.

Тож ворожіть, мої подружки, на щастя, на долю, на любов до нашої минувшини.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Поставте у воду вишневу гілочку