Політична лірика

Читаючи лірикові Пушкіна, ми насолоджуємося її музикальністю, отточенностью складу, іскрометним гумором і силою почуттів. Поезія Олександра Сергійовича прекрасна; часто ми просто читаємо його вірші, щоб насолодитися їхньою музикальністю, не вдумуючись у їхній зміст. Але ж за доконаною формою поет розкриває й глибокий зміст. Політична лірика Пушкіна не тільки високоідейна, гражданственна, але й співуча. Вірші ллються вільним потоком, відкриваючи красу й наспівність російської мови. Говорячи про майстерність Пушкіна, Н. В. Гоголь писала, що

“його епітет так відточений і смів, що іноді один заміняє цілий опис… У кожному слові безодня простору…”.

Розглянемо вірш ” Село “. Воно чітко ділиться на дві частини: у першої – поет захоплюється красами Росії, зізнається в любові “мирному шуму дубів” і “тиші полів”, створюючи, а вірніше, образно споглядаючи ідилічні сільські картинки:

Привітаю тебе, пустельний куточок.

Притулок спокою, праць і вдохновенья,

Де ллються днів моїх невидимий потік

На лоні щастя й забвенья…

А потім різкий перехід до другої частини:

Але думка жахлива тут душу затьмарює…

Бачачи

“неуцтва вбивча ганьба” і “барство дике, без почуття, без закону”, поет обурений існуючим “порядком”. Він шкодує, що не дано йому долею “витійства Дарунок”, здатний запалити серця сучасників на подвиг, на добрі справи, на зміну цієї страшної дійсності. Закінчується вірш риторичним питанням, у якому чується жагучий заклик:

Побачу ль, про друзі!

Народ непригноблений

И рабство, занепале по манію пануючи,

И над батьківщиною волі освіченої

ЧиЗійде нарешті прекрасна зоря?

Пушкін умів у віршах прекрасно, глибоко й виразно говорити про свої почуття, переживання, але ніколи не обмежувався в поезії тільки особистою темою. Його високі цивільні почуття викликані пильною увагою до навколишнього світу, людині, що живе в цьому складному й несправедливому суспільстві. Юний поет жагуче вірить, що:

…Зійде вона,

Зірка чарівного щастя,

Росія вспрянет від сну,

И на уламках самовластья…

Напишуть імена героїв, що віддали життя за волю народу й Батьківщини. У поезії Пушкіна органічно злилися особисті переживання автора й почуття громадянського обов’язку. От чому політична тема займає таке велике місце у Творчості поета на всьому його протязі. Після поразки повстання декабристів Пушкін залишився вірний друзям, не змінивши й своїм принципам:

Я гімни колишні співаю… –

Зізнається він у вірші “Арион”. А в невеликому по обсязі, але дуже сміливому по думці вірші “У глибині сибірських руд…” поет, живучи у важкій обстановці реакції, знаходить у собі сили підтримати й підбадьорити друзів, оказавшихся в більше складній ситуації. Оптимізм вірша, його тональність вражають читача, змушують і його вірити в прекрасне Майбутнє, коли:

Окови тяжкі впадуть.

Темниці зваляться – і воля

Вас прийме радісно у входу,

И брати меч вам віддадуть.

Але не завжди так райдужно закінчуються вірші поета. Пушкіна був реалістом, прекрасно розумів життя, бачив, що несправедливість і жорстокість правлять миром, але ніколи поет не упокорювався з таким порядком речей. Пушкіна не міг і не хотів закривати ока на існуючу несправедливість, жорстокість. Вірш “Анчар” не залишає почуття пригніченості, незважаючи на торжество зла, що описане в ньому:

А цар тим отрутою наситив

Свої послушливые стріли

И с ними загибель розіслав

Сусідам у далекі межі.

Звернувши увагу читачів на цю тему, Пушкіна зробив перший крок до викорінювання жорстокості й тиранії. Ідуть роки, взрослеет поет, але незмінно його вірне серце, віддане друзям і поезії. Цей органічний сплав народжує прекрасні вірші, повні ностальгії по юності, мріям і вірі в майбутнє, у якому не забудуть поета, його вірші й

Младое, незнайоме плем’я!

Пройде й про мене згадає.

Прав був Олександр Сергійович, сподіваючись на пам’ять нащадків. Ми із вдячністю й гордістю згадуємо національного поета. У рік 200-літнього ювілею його поезія як і раніше свіжа й молода, співуча й прекрасна. Пушкінський склад не застарів. Натхненний талантом поета, він звучить співуче, призиваючи нас любити Росію, як робив це Олександр Сергійович


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Політична лірика