Поет! У твоєї предмети волі!

Міркування про поезію А. С. Пушкіна Переді мною два не дуже товстих томи, що включають у себе лірикові Пушкіна з 1813 по 1836 рік. І чи ледве не в кожному вірші зустрічається згадування про Музу. У різні роки життя поет постійно міркує про своє значення.

У Ліцеї Пушкін уже торкається цієї Теми, але його вірші повні не роздумів, а радості життя: …Поет! у твоєї предмети волі! У звучні струни сміло гримни, З Жуковським співай кроваву лайка И грозну смерть на ратному полі. Иль, натхненний Ювеналом, Озбройся сатири жалом, Часом прийми її свисток, Рази,

осміюй порок, Жартуючи, показуй смішне И, якщо можна, нас виправ…

(“До Батюшкову”. 1814) Я думаю, Пушкіну було по-справжньому необхідно знати: навіщо він живе на світі, навіщо даний йому поетичний Дарунок? Утвору поета внушаются йому вищими істотами: Музою, Фебом (Аполлоном), пізніше – шестикрылым серафимом. Приймемо якщо Аполлон має над людиною таємничу владу (“…Але лише божественне дієслово до слуху чуйного торкнеться, душу поета стрепенеться, що як пробудився орел!..”), те Муза виявляється супутницею, подругою.

Мені здається, одні утвору Пушкіна викликані йому Фебом, інші – більше легені,

веселі – Музою.

Муза вселяє поетові й рядка сатири: ПРО, муза полум’яної сатири! Прийди на мій закличний клич! Не потрібно мені ліри, що гримить, Вручи мені Ювеналов бич!.. …

ПРО, скільки осіб безсоромно-блідих, ПРО, скільки чіл широкомедных Готові від мене прийняти Незгладиму печатку! До кого ж звернені утвори Пушкіна? Нерідко його адресат не просто читач, але ” друг-віршотворець”.

Але мені здається, що найчастіше Пушкін пише послання самому собі. Наприклад, таке: Поет! не дорожи любовию народної.

Захоплених похвал пройде хвилинний шум; Почуєш суд дурня й сміх юрби холодної; Але ти залишися твердий, спокійний і похмурий…

Пушкін багато міркував про поезію, але так і не відповістив на запитання про те, заради чого дається людині талант віршотворця. Читаючи його вірші, я починаю це розуміти.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Поет! У твоєї предмети волі!