Підстава Нижнього Новгорода

У Городцю (Радилове) великий князь зупинився на якийсь час, імовірно чекаючи муромського війська, що завжди пости припливалоо на човнах по ріці Оці, щоб з’єднатися з військом суздальським. Ськільки часу пробув великий князь у межах Радилова Городка невідомо, – але достеменно відомо, що під час свого перебування тут, він, на устьи Оки, на Дятлових горах, заклало місто “Новий Град”. У місті він тоді ж побудував першу церкву в ім’я архістратигу Михайла, що нині архангельський собор. Спочатку ця церква була дерев’яна, а потім, на її

місце, в 1227 році зведена кам’яна.

(А. М. Меморський)

…в 1221 році…князь Юрій Всеволодович побудував на місці сучасного (нижегородського) кремля дерево-земляне зміцнення, що з’явилося наступним кроком просування в Поволжя після підстави в 1152 році Городця на Волзі – самої східної з фортець, якими Юрій Довгорукий оперезали границі своєї долі.

Переказу пояснюють вибір місця для Нижнього Новгорода красою волзьких берегів, і хоча це не може бути безсумнівною факт, але зайвий раз підкреслює значення, що наші предки надавали естетичеським якостям природного розташування міста. Ті ж ідеї приписує

народна поголоська князеві Юрію в легенді про підставу граду Китежа: “Повеле благоверний князь Георгій Всеволодович строити на березі озера того Светлояра град ім’ям Болший Киеж, бе бо місце велми прекрасно”.

Збереглися відомості про майже одночасну будівлю в новому місті двох білокамінних соборів – Спасського (1225) і Михайло – Архангельського (1227) – свідчення швидкого росту й значення міста.

(Із книги С. Л. Агафонова “Нижегородський Кремль”)

Підстава Нижнього Новгорода

Меморський А. М. Засновник Нижнього Новгорода великий князь Георгій II (Юрій) Всеволодович ( 1189-1889). Історичний нарис. Нижній Новгород, 1889. (Репринт 2002). С. 32-31.

Комарович В. Л. Китежськая Легенда. М.-Л., 1936. С. 162.

С. Л. Агафонов Нижегородський Кремль. Горкий 1976. С. 13.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Підстава Нижнього Новгорода