Переказ змісту повісті Платонова “Юшка”

Давно, в старовинне час, Жив на одній вулиці старий на вигляд людина. Він працював у кузні при великій московської дорозі підручним помічником у головного коваля: носив у кузню воду, пісок і вугілля, роздував горно, тримав гаряче залізо на ковадлі і робив всяку іншу роботу. Звали його Юхимом, але всі люди називали Юшкой. Був він малий на зріст і худий, з рідкими сивим волоссям, з білими, як у сліпця, завжди вологими очима. Юшка жив на квартирі у господаря кузні. Господар годував його за роботу хлібом, щами і кашею, а чай, цукор і одяг у Юшки повинні

були бути свої – за платню сім рублів і шістдесят копійок на місяць.

Але Юшка чаю не пив, цукру не купував, він пив воду, а одяг багато років носив одну і ту ж без зміни: влітку ходив у штанах і блузі, чорних і закопчених від роботи, і босий, взимку він одягав ще кожушок і валянки, які підшивав з осені, і носив всяку зиму все життя одну і ту ж саму пару. Коли Юшка брів вулицею на роботу, дітлахи кидали йому в обличчя камінчики і сміття, а він ішов, мовби не помічаючи цього. Діти дивувалися, що він не сердиться на них, штовхали, кидали в нього грудки землі. Їм було нудно і недобре грати, якщо Юшка завжди мовчить, не лякає

їх і не женеться за ними. Тоді вони відбігли б від нього з переляку, з радістю знову дражнили і знову тікали. Вони раділи, що з цим старим можна робити все, що завгодно, а він їм нічого не зробить. Юшка теж радів. Він вірив, що діти люблять його, що він потрібен їм, тільки вони не вміють любити людини і не знають, що робити для любові, І тому терзають його. Дорослі теж іноді кривдили його, адже у дорослих людей буває зле горі чи образа, або вони п’яні, тоді серце їх наповнюється лютою люттю. Від лагідності Юшки такий людина приходила в жорстокість і бив його більше, ніж хотів спочатку, і в цьому злі забував на час своє горе. Юшка з дитинства хворів грудної хворобою, яка раніше терміну зістарила і з’їла його. Через свою хворобу Юшка щоліта йшов від господаря на місяць. Він ішов пішки у далеку село, де в нього були родичі. У липні або серпні Юшка одягав на плечі торбу з хлібом і йшов з міста. В дорозі він дихав пахощами трав і лісів, дивився на квіти і білі хмари, слухав голос річок. Тут Юшка відпочивав від своєї недуги-сухот, яка перетворила його, сорокарічного, в старого. Через місяць Юшка повертався в місто, знову працював з ранку до вечора в кузні, і знову діти і дорослі потішалися над ним понівечили його. Юшка струнко жив до літа майбутнього року, накопичував близько ста рублів, вішав мішечок собі за пазуху на груди і йшов невідомо куди і невідомо до кого. Але рік від року Юшка все більш слабшав. У одне літо він не зміг нікуди піти. Він ішов, як зазвичай увечері, до господаря на нічліг. Веселий перехожий, який знав Юшку, посміявся над ним: “Чого ти землю нашу топчеш, боже опудало! Хоч би ти помер, чи що, може, веселіше б стало без тебе, а то я боюся скучити… ” І тут раптом Юшка розсердився – Повинно бути, перший раз в житті:

“А чого я тобі, що я вам заважаю! Я жити батьками поставлений, я за законом народився, я теж всьому світу потрібен, як і ти, без мене теж, значить, не можна! “Його слова розгнівали перехожого. Він замахнувся і зі злістю штовхнув Юшку в груди. Той упав навзнак і більше не підвівся. Проходив повз-столяр виявив, що Юшка помер. “Помер, – зітхнув столяр.- Прощай, Юшка, і нас всіх прости. За атакували тебе люди, а хто тобі суддя! ” Юшку поховали й забули. Однак без Юшки жити людям стало гірше. Тепер вся злість і знущання залишалися серед людей і витрачалися між ними, лютому що не було Юшки, безмовно терпели всяке чуже зло, жорстокість, насмішку і недоброзичливість. Але одного разу восени в кузню прийшла юна дівчина і запитала Юхима Дмитровича. М’яке чисте обличчя її було сталь ніжно і лагідно, а великі сірі очі дивилися так сумно, немов вони ось-ось наповняться сльозами. Коваль не відразу здогадався, що запитують Юшку, і захотів дізнатися, ким вона йому доводиться – не родичкою чи що? Дівчина відповіла:

“Я ніхто. Я сиротою була, а Юхим Дмитрович помістив мене, маленьку, в сімейство в Москві, потім віддав у школу з пансіоном… Щороку він приходив провідувати мене і приносив гроші на весь рік, щоб я жила і навчалася.

Тепер я виросла і закінчила університет. А Юхим Дмитрович у нинішнє літо не прийшов мене провідати “. Коваль відвів гостю на кладовищі. Там дівчина припала до землі, в якій лежав мертвий Юшка – людина, що годував її з дитинства, ніколи не евшій цукру, щоб вона їла його. З тих пір пройшло багато часу. Дівчина – лікар, стала працювати в лікарні для сухотних, вона ходила по хатах, де були туберкульозні хворі, і ні з кого не брала плати за свою працю. Вона й сама вже постаріла, але як і раніше весь день лікує і втішає хворих людей, тамуючи їхні страждання і віддаляючи смерть. І все в місті її знають, називаючи дочкою доброго Юшки, забувши давно самого Юшка і те, що вона не припадала йому дочкою.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Переказ змісту повісті Платонова “Юшка”