Переказ – ЗАМОК І ГОЛЛАНДСЬКА СИСТЕМА ФОРТИФІКАЦІЙ

Замок в Золочеві був зведений на кошти Якуба Собеського. Його будівництво завершили в 1634 році.

Однією з нових технологій стала система будівництва оборонних споруд, що отримала у нас назву голландської. Особливість голландської системи полягала в тому, що основою зміцнення був величезний земляний вал, який із зовнішнього боку зміцнювався кам’яними брилами і стіною. Вал цей був повернений крутим зрізом схилу до супротивника. Усередині земляного валу часто будували комунікації і каземати, а саме зміцнення мало форму прямокутника, у

центрі якого розташовувалися житлові споруди, а на кутках – п’ятикутні бастіони, побудовані за тим же принципом. Найчастіше подібне зміцнення зводилося на високому пагорбі і оточувалося ровом. Основним позитивним моментом було незначне, порівняно з кам’яними форпостами, руйнування при артобстрілі, швидкий ремонт, який пояснювався пластич-

Ністю і дешевизною будматеріалу, а також спроможність ремонту прямо в ході бойових дій.

Називати подібну систему абсолютно новою для XVII століття не зовсім коректно, адже винайшли її значно раніше за появу артилерії і навіть пороху. Чи не єдина інновація

полягала в зміцненні земляного валу могутньою кам’яною стіною. Подібні принципи фортифікації залишилися актуальними навіть в XX столітті, а саме спорудження ескарпів – високих (2-3 м) крутих зрізів схилу місцевості, звернених до супротивника, стало одним з найефективніших засобів ведення оборонних дій в ході танкових кампаній І і II Світових воєн.

За цією технологією побудували Золочівський замок. Саме цим і пояснюється його погана фотогенічність: практично на всіх фото є видимим візуально неестетичний, порослий бур’яном земляний вал. Та і пишна деревна рослинність, яка оточує замок, не сприяє нормальному огляду пам’ятки. Незважаючи на розташування замку на високому пагорбі, аби побачити його, потрібно підійти майже впритул. Та під час будівництва ніхто не думав про фотогенічність – головним Завдання М проектувальників була неприступність фортеці. І вона стала неприступною. Майже неприступною… (з Довідника; 284 сл.).

Завдання до тексту

1. Визначити тип і стиль мовлення.

2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план

1. Зведення замку.

2. Нова технологія будівництва оборонних споруд.

3. Спорудження ескарпів.

4. Фотогенічність замку.

3. Лексична робота.

• Бастіон – старовинне укріплення – п’ятикутна бойова споруда на розі фортечного муру; невеликий форт. Узагалі укріплення різного типу.

• Ескарп – укіс рівчака з внутрішнього боку укріплення, що використовується як протиштурмова перешкода.

• Інновація – нововведення.

• Каземат – оборонна споруда, збудована на поверхні землі або під землею для захисту від снарядів та авіабомб дрібного та середнього калібру.

• Комунікація – Тут Шляхи сполучення, лінії зв’язку.

• Форпост – передня варта, передній пост охоронних частин; укріплений пункт на кордоні.

• Фортифікація – зведення укріплень, оборонних споруд, укріплення, оборонна споруда.

5. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Якуб Собеський, голландський, величезний, кам’яний, супротивник, усередині, комунікація, бастіон, незначний, артобстріл, інновація, фортифікація, ескарп, І і II Світові війни, технологія, Золочівський замок, фотогенічність, візуально естетичний, незважаючи на, неприступний.

6. Записати числівники словами.

У 1634 році, у XX столітті, І і II Світових воєн.

7. Питання до тексту.

• Коли було завершено будівництво замку?

• Як називалася нова система фортифікацій?

• У чому особливість цієї системи?

• Що будували усередині земляного валу?

• Чому така система укріплень була актуальною і в XX столітті?

• Чим пояснюється погана фотогенічність замку?

• Чи став замок неприступним?

8. За складеним планом Переказ – ати текст.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Переказ – ЗАМОК І ГОЛЛАНДСЬКА СИСТЕМА ФОРТИФІКАЦІЙ