ОЛЕСЬ ДОНЧЕНКО. НА ЛІСОВІЙ ГАЛЯВИНІ (Скорочено)

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити голосом, інтонацією передавати настрій дійових осіб, знаходити зображувально-виражальні засоби опису природи; розвивати зв’язне мовлення учнів, уміння виділяти у тексті головне; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Учитель

Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок.

Учні

Кожен з нас вже постарався,

До уроку приготувався.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Гра “Кмітливчик”

– Доберіть з довідки відповідні прикметники.

Буду

я навчатись мови…

У трави-веснянки, у гори…

В потічка…, що постане річкою,

В пагінця…, що зросте смерічкою.

Буду я навчатись мови-блискавиці

В клекоті криці.

В корневищі… ниви…,

В леготі… пісні

А. Малишко

Довідка: крутої, золотої, зеленого, веселого, гарячім, колискової, колоскової, кованої, пружному, шовкової.

2. Робота над скоромовкою

Гра “Дощик”

Діти читають хором.

– Накрапає дощ (тихо).

– Дощ пускається сильніше (голосніше).

– Злива (голосно).

– Дощ слабшає (тихіше).

– Дощ припинився (читання припиняється).

Мала

Алла кашу мала.

Алла Аню частувала,

Але Аня не хотіла,-

Ананаси Аня їла.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Гра “Обличчям до обличчя”

Учні в парах повертаються одне до одного і переказують зміст опису лісу біля Сули.

2. Гра “Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання з пам’яті портрету Улянки.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з уривками з повісті Олеся Донченка “Лісничиха”, прочитаємо один з її розділів, який називається “На лісовій галявині”.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Словникова робота

Заступ біг нешвидко, дрібною риссю.

Чваниться видав звук “крумк”.

Брунатними по прямій лінії, найкоротшим шляхом, не по дорозі.

Навпростець виготовлений із вовни способом валяння цупкий матеріал.

Крумкнув коричневими; темно-жовтими.

Повсть виявляє пиху; гордиться своєю перевагою в чомусь, вихваляється.

Трухикав звужена донизу залізна лопата для земляних робіт.

– Серед слів правої колонки знайдіть тлумачення до слів лівої колонки.

2. Читання тексту учнями “ланцюжком” (с. 98-103)

– Чи сподобався вам твір?

– Яка його частина була найбільш тривожною?

3. Фізкультхвилинка

4. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання

– Якої пори року відбуваються описувані події?

– Як ішла Улянка лісом?

– Чому вона обійшла старого ясена?

– Які почуття охопили Улянку, коли вона набрела на дику грушу?

– Яким був ранок на Сулі?

– Чому Сула здавалася заспаною?

– Для чого Улянка прийшла на заповідну дільницю?

– Про що вона мріяла?

– Чому її зморив сон?

– Кого вона побачила уві сні?

– Ким вона стала?

– Кого гукала?

– Хто вийшов з гущавини?

– Знайдіть і прочитайте опис вовка.

– Що його здивувало?

5. Вправи на розвиток швидкості читання

1) Доповніть уособлення.

Сміється червоними губами… (шипшина).

Чваниться разками коралів… (глід).

Розсипала свої плоди… (стара мати-груша).

Блиснула заспаним оком… (Сула).

Кліпає спросоння повіками… (ріка).

Звертали до неба обмиті дощами незрячі обличчя… (пеньки).

Налетіла, одірвала дубовий листок… (люта буря).

Вдягся на зиму в новий теплий кожух… (вовк).

Тягнув усе тіло до землі… (ситий живіт).

Глянула на світ… (смуга сивого хутра).

2) Доповніть порівняння.

Улянка зазирає по черзі у тисячу синіх віконець, як у… (дзеркало).

Бігла стежка з стернею червоною, як… (кров).

Стоїть дідусь на одній-однісінькій нозі, як… (гриб).

Щось чути таке рідне, як… (татків голос).

З жахом почула, що не гукає вона, а кряче, як… (ворон).

В пащі майнув язик, як… (червона хусточка).

3) Гра “Розвідники”.

– Знайдіть і прочитайте окличні речення.

4) Гра “Хто швидше?”.

– Прочитайте абзаци, у яких є речення:

Гаснуть осінні вогневі барви.

Деякі з них уже влежались, стали брунатними, м’якими.

Ось, яка в нього дочка.

Зникла й вона сама, Улянка.

Це був старий вовк, сірий, з рудуватою шерстю на худих ногах.

Вовкові було скучно.

5) Гра “Дочитай речення”.

– Знайдіть і дочитайте речення (записані на дошці).

Так ось який чарівний корінець… (4)

Улянка любила ласувати… (1)

На верховині береста крикнув… (6)

Щодня приходила сюди дівчинка… (2)

Звір нерухомо… (5)

Він виріс у лісі, як і Улянка… (3)

– Позначте цифрами послідовність подій у тексті.

6. Гра “Голосування ногами”

Учні стають у дві шеренги: права шеренга – “я вважаю, що твердження правильне”; ліва шеренга – “я вважаю, що твердження неправильне”.

– Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне – тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.

7. Фізкультхвилинка

8. Характеристика Улянки

– Які риси характеру дівчинки проявилися в цьому епізоді її життя?

На дошці записані слова. З’єднайте з іменем ті, що характеризують Улянку.

Наполеглива

Спостережлива

Турботлива

Лінива Улянка

Роботяща

Відповідальна

Самовпевнена

9. Гра “Засічка – кидок”

За командою “кидок” усі учні починають читати текст напівголосно.

За командою “засічка” зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.

Цей текст таким саме чином читають ще раз. (Але не більше трьох разів!)

Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг – “засічка” поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.

10. Робота за ілюстрацією

– Розгляньте ілюстрацію до твору.

– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

– Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?

– Які рядки твору проілюстрував художник? Прочитайте їх.

– Які відчуття викликає ілюстрація?

– Якими деталями ви доповнили б малюнок?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра “Закінчи речення”

– Сьогодні на уроці я вчився…

– Найбільше мені сподобалося…

– Мене вразило…

– Хотів би дізнатися…

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Придумати кінцівку повісті.

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКІВ 85-86

1. Робота над скоромовкою

Гра “Дощик”

Діти читають хором.

– Накрапає дощ (тихо).

– Дощ пускається сильніше (голосніше).

– Злива (голосно).

– Дощ слабшає (тихіше).

– Дощ припинився (читання припиняється).

Будували дім бобри,

Замість дому – дві діри.

Видра вдерлася у дім,

Буде жити видра в нім.

2. Гра “Шифрувальники”

– Прочитайте оповідання правильно.

ШАКИШ

ОД ліКо кийЧа рипйшли стіго. тиДі рагли в шакиш. няВа коБой рагв з лоКею. дАнрій віПень лідскував аз ргою. Пітом рагли дАнрій і няВа. буБася лаКва лада тідям йча.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

ОЛЕСЬ ДОНЧЕНКО. НА ЛІСОВІЙ ГАЛЯВИНІ (Скорочено)