Образ Володимира Дубровского в повісті А. С. Пушкіна “Дубровский”


Читаючи про дозвільний времяпрепровождении юного Володимира в колі своїх друзів, представляєш, забігаючи наперед, цього парубка в недалекому майбутньому отаким самовдоволеним, глухим до чужих лих, а часом і жорстоким паном – подобою Кирилы Петровича Троекурова. Але дуже незабаром починаєш розуміти, що подання ці були помилковими, тому як Володимир Дубровский – теперішній син свого батька: такий же чесний, справедливий, чималий. Час, проведений у кадетському корпусі, анітрошки не вплинуло на вроджені й закладені батьком у дитинстві шляхетні якості. Довідавшись про хворобу Андрія Гавриловича, син, ні мінути не коливаючись, направляється до нього в маєток. Дуже корить він себе за те, що довгостроково не одержуючи листа від батька, сам не удосужился довідатися про його самопочуття.

Батьківщина для юного Дубровского – це не просте слово. Під’їжджаючи до рідного дому, дізнаючись рідні й знайомі з дитинства місця, “він дивився біля себе із хвилюванням неописаним”. Усе в ньому викликало трепет і біль: і “берізки, які при ньому тільки що були посаджені приблизно забору”, а тепер стали “високими гіллястими деревами”, і “двір, ніколи прикрашений трьома правильними квітниками”. Розчулення й жалість викликала у Володимира добра його нянька Єгорівна, що при зустрічі юнак обійняв з неприхованою любов’ю. Про зустріч Володимирай Андрія Гавриловича написано всього кілька слів: “…Владимир з жаром обійняв батька свого”. Але й цих декількох слів досить для того, щоб зробити висновок: сыновнее серце за настільки довгу розлуку не охолонуло, воно повно жалості, любові й жалю. Більше того, у цих декількох словах, якими автор передали зустріч батька й сина, на мій погляд, весь Володимир – прямий, стриманий, небагатослівний – точна копія свого батька.

Довідавшись про причину хвороби Андрія Гавриловича, про те, як обійшовся з ним Троекуров, молодий Дубровский збирається мстити. Зносити образи – не в його правилах. Але образа не засліпила Володимира: улаштовуючи на дорогах розбої, він піддає переслідуванню тільки винних, на його думку, людей, тих, які через фінанси втратилися своїх людських якостей.

Властиве Дубровскому й почуття товариства. Піймавши на дорозі прикажчика із грошима для гвардійського офіцера, він не відібрав ці фінанси, а повернув їх назад. Потім, при зустрічі з матір’ю цього офіцера, він скаже: “Знайте, що Дубровский сам був гвардійським офіцером, він не захоче скривдити товариша”.

Про шляхетність і доброту Дубровского говорить і той факт, що всі мешканці колишнього маєтку батька відразу перейшли на його сторону й готові були скласти за нього свого голови. Але прийняти таку жертву Володимир не погодився. Розуміючи приреченість свого і їхнього положення, Дубровский наприкінці повести велить селянам розійтися й упокоритися. Це найкраще, що міг він для них зробити.

Дубровский – сильний, сміливий, безстрашний. Навряд чи найдеться той, хто стане спростовувати наявність цих якостей у парубка. Але зате як боязким і стриманим здається він нам на сторінках, присвячених зустрічам його з коханою дівчиною – Машею Троекуровой. Любов для Дубровского – почуття чистий, піднесене, обман і любов для нього – несумісні. Тому й зізнається Володимир Маші, хто він насправді, залишаючи за дівчиною право вибору.

Якщо зібрати все вищесказане про Дубровском воєдино, те вийде образ досить привабливий1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Образ Володимира Дубровского в повісті А. С. Пушкіна “Дубровский”

Categories: Нові твори

Links