Образ саду представлений у першому романі Андрєєва “Сашка Жегулев”


Найбільше повно образ саду представлений у першому романі Андрєєва “Сашка Жегулев” (1911). Для добутку характерна значно більша масштабність хронотопа, чим для “малих” епічних жанрів. У романі простір мифологизируется. Воно складається з топографічного – провінційне місто Н. і його околиці – і узагальнено^-символічного – Росія, що відкривається героєві в “гулі потужних дерев” – фантастично загадкового саду, в “вабливою далечінню” дорозі [2, 79]. Топографічне ділиться на дві частини, що відповідають двом сторонам життя й душі героя. Місто й Село, сад і ліс – два полюси Росії: місто – “картини” життя культурних шарів російського суспільства”, село – символ “чорноземної Росії”, втілення стихійного, темного, бунтарського початку вприроде.

Цю же символіку одержують образи саду й лісу. У саду “розкидалися потужні намети такої зеленої глибини й непроникності, що мимоволі пригадувалася тільки що виучена Історія про патріарха Авраамі: як зустрічає під дубом Добродії” [2, 78]. Переїхавши з Петербурга, сім’я Сашка довго вибирає квартиру, поки “не попався скарб: особнячок у п’ять кімнат у величезному, многодесятинном саду, чи ледве не паренню: липи в петербурзькому Літньому саду пригадувалися з іронією…” [2, 78]. Але “перший час петербурзькі діти боялися саду, не зважувалися заходити в


глибину” [2, 78]. Страх був пов’язаний з таємничістю саду. Згодом “страх не проходив, тільки замість болю став радістю: страшно – значить добре” [2, 79].

Сад асоціюється з “вечноженственним”, високоодухотворенним початком Росії: “в осінні темні ночі їх (дерев – А. Р.) рівний гул наповнював всю землю й давав почуття такої широчіні, немов у темряві, починалася величезна Росія. …душа росте разом з гулом, шириться, пливе над темними вершинами й покриває всю землю, і ця земля є Росія. І проходило тоді почуття такого великого спокою, і неосяжного щастя, і нез’ясованого суму, що звичайний сон з його безглуздими мріями, прикрим повторенням крихітного дня здавався стомленням і нудьгою” [2, 78].

“Батьківське” початок укладений в образі міста, особливо Петербурга (у роман Андрєєва суггестивно включений “міф про Петербург”), звідки після смерті генерала Олена Петрівна разом з дітьми “виїхала на проживання у своє тихе губернське місто” [2, 74]: думала, “що в мирній і наївній провінції вона вірніше збереже сина, ніж у великому, квапливому й розбещеному місті” [2, 74]. Тому природне бурління природи навесні, народження нового життя протипоставлені перекрученому лику міста, у якому “мертво гуркочуть… типографические машини… і метається злякано міська, уже стомлена думка” [2, 149].

Сад стає символом початку й кінця, він наставник мудрий, через нього пізнається шлях Росії й шлях людський. Образ-Символ тим самим мифологизируется, створюючи особливий мікрокосмос душі людини й буття Росії

Роман “Сашка Жегулев” стає відправною крапкою для наступних творів Андрєєва. З’являються нові мотиви й образи, наприклад: образ дороги; мотиви чоловічого й жіночого, відповідно батьківського й материнського, егоїстично-вольового й духовного, початку в людині. Нову семантику одержують символічні образи Саду, Міста, Петербурга й Будинку й т. д.

Серед таких “продовжень” можна назвати “таємничу” повість “Він (Оповідання невідомого)” (1913). У ній сад – символ “незвичайного й навіть жахливого, робить лиховісне враження й має влада над людьми” [6, 185].

Таким чином, традиційний для світової літератури образ саду в Андрєєва хоча й виявляє генетичний зв’язок з Біблією, класикою, все-таки відрізняється високим ступенем новаторства. Письменник оригінально трансформує традиційний зміст і функції образа. Образ саду й предметен, і набуває символіко-міфологічного сенсу в суб’єктивному сприйнятті героїв, а внутрішньо розвиток його символічних значень (страх життя, примарність, живаючи життя, надія, воля / воля / вибір, таємниця й ін.) у добутках запам’ятовує неоднаковий процес збагнення героями суті буття й оригінальну позицію самого Андрєєва: “И моя суть у тім, що я не приймаю миру, яким мені дали його наставники й учителі, а беспокойнейшим образом ставлю йому питання, розколупую, розкопую…” (з листа Л. Н. Андрєєва А. С. Голоушеву, 15 грудня 1916 року).

Рубан А.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Образ саду представлений у першому романі Андрєєва “Сашка Жегулев”

Categories: Нові твори

Links