Новела Стефана Цвейга “Лист незнайомої”

У новелі Стефана Цвейга “Лист незнайомої” неодноразово повторюється образ білої троянди. Вперше – коли героїня отримує ці квіти від чоловіка, якого кохає всім серцем: “А ти запитав: “Може, візьмеш собі хоч декілька квіток?”. Я сказала: “Візьму”. Ти вийняв чотири білі троянди з блакитної кришталевої вази на письмовому столі… і дав їх мені. Я ще довго їх берегла і цілими днями цілувала.”

Тоді троянди виступають як символ чистоти Незнайомки, адже белетрист Р. був єдиною людиною, кого вона кохала все своє життя. Йому

вона віддала свою дівочу чистоту і невинність: “Я… хотіла, щоб ніщо не відвертало мене від моєї палкої мети – жити тільки тобою”; “Ти й не здогадувався, що до тебе ще жоден чоловік не торкався мене, не бачив мого тіла”.

Важливо ще звернути увагу, чому троянд саме чотири. У символіці чисел чотири є числом космосу (чотири сторони світу – північ, південь, захід, схід; чотири пори року; день ділиться на чотири частини; чотири періоди життя людини). Таким чином, Кохання показане пк почуття божественне, те, що править світом.

На пам’ять про цю зустріч Незнайомка щороку надсилає коханому в день

народження білі троянди. Так гідний бути спадкоємцем свого знаменитого батька. Меттерніх робить головний акцент на зовнішній схожості герцога з предками по материнській лінії – безумними Габсбургами. Міністр запевняє, що їхні тіні знаходяться десь поряд і тяжіють над долями живих як прокляття.

Меттерних.

Скажи мне, этой ночью

Не видишь ли ты в зеркале – там, сзади,

Всю вереницу предков?.. Но смотри:

Безумная Иоанна… Вот она,

Там в глубине… А видишь – эта бледность…

То бледность короля в гробу стеклянном!”

Впродовж розмови Меттерніх повторює цю ідею порізному знову й знову:

“Все зеркало наполнилось тенями”;

“И зеркало полно тенями

Тех Габсбургов, с кем сходен ты во всем!..”

Ось чому, намагаючись протистояти згубному впливу, герцог розбиває дзеркало: “Герцог (разбивая зеркало). Разбил! Исчезли есе мои враги, _ Ни одного здесь больше не осталось!..”

Тут ми можемо простежити паралель з першим оповіданням у казці Андерсена “Снігова Королева”, де йдеться про дзеркало троллів. У ньому так само дзеркало є тим предметом, що допомагає злу проникнути у світ людей. Дзеркало відіграє містичну роль. І так само, щоб не дати темним силам проявити себе у повній мірі, виявляється необхідним розбити дзеркало.

Важливо ще відмітити, що у Ростана герой розбиває дзеркало, кинувши в нього канделябр зі свічками. Тобто у боротьбі зі злом допомагає вогонь – втілення Життя, перетворюючої сили.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Новела Стефана Цвейга “Лист незнайомої”