Неоднозначний образ Пугачова (по повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”)

Завдяки ретельному вивченню архівних матеріалів, відвідуванню Казанської й Оренбурзької губерній, збиранню відомостей від старожилів і очевидців тих подій, Пушкіну вдалося створити яскравий і самобутній образ проводиря селянської війни.

Автор розкриває неоднозначність і багатогранність фігури Пугачова. Він так описує його портрет: “Зовнішність його здалася мені чудова. Він був років сорока, росту середнього, сухорлявий і широкоплечий. У чорній бороді його показувалися проседь; живі більші очі так і бігали. Особа його мало вираження

досить приємне, але шахрайське”.

На початку повести Пугачов з’являється перед нами як звичайний розбійник, змушений ховатися від своїх недругів. Однак, штурмуючи Білогірську міцність, він перетворює. Це вже талановитий і хоробрий полководець: “у червоному каптані, з оголеної саблею в руці”, він здатний захоплювати за собою народ.

Грізний Пугачов у ролі государя Петра III, хоч він і самозванець. Він нещадно карає тих, хто відмовляється визнати його владу, від інших же вимагає беззаперечної покори.

Пугачов, безсумнівно, неординарна особистість. Він кмітливий, смів, розумний. Властива йому

й російському молодецтву, віра у свою удачу: “Буду продовжувати, як почав. Як знати? Либонь і вдасться!”

Зовсім з іншої сторони розкривається вождь повстанців у відносинах з Петром Гриневым. Стає зрозуміло, що він уміє цінувати щирість, не забуває добрі вчинки. Серед позитивних якостей Пугачова можна назвати щедрість, справедливість, дружелюбність, дотепність, великодушність. На подяку за подарований колись заячий тулупчик він зробив неоціненні послуги Гриневу – але ж той перебував на службі в государині, тобто був, по суті, його ворогом і супротивником.

Особисто мені Пугачов симпатичний. Я вважаю, що його жорстокість була викликана обставинами, щирим прагненням допомогти пригнобленому народу, поліпшити його важке безправне життя. Адже не випадково селяни вважали його “рятівником”, називали “батьком рідним”.

Читаючи повість А. С. Пушкіна, розумієш, що бунтар Пугачов – видатна історична особистість, він як проводир селянського повстання являв реальну загрозу царської влади в Росії, за що й був так жорстоко покараний Катериною II.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Неоднозначний образ Пугачова (по повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”)