НА всякого мудреця досить простоти Комедія (1868)

Городулін Іван Іванич – процвітаючий молодий чиновник “нового часу”, “молодий важливий пан” – сказано про нього в списку діючих осіб. Жваві манери, грубувате дотепність, постійні розмови про свою зайнятість, прагнення здаватися причетним до передових кіл суспільства або, у всякому разі, до числа передових чиновників – все це давало підставу критикам відзначати “репетіловскіе” (Грибоєдов) риси в цьому образі. Між тим, незважаючи на кілька легковажну манеру триматися, він – якщо судити за переліком його справ і занять

– дійсно важливий чиновник (пов’язаний з керівництвом казенними та благодійними установами, з судами, канцеляріями і управами, має відношення до засланим і до відкриття залізних доріг – на думку коментаторів Островського, це передбачає, що Г. найближчий до губернатора осіб). Г. – явно представник “нової влади”. Туру-сина каже, що Г. і Крутицький – люди протилежних переконань. Крутицький застерігає Глумова від тісного зближення з Г.: “він у нас вважається небезпечним” – і все ж багатозначно це “у нас”. Г. насамперед свій в московському світському суспільстві. І це в ньому головне,
важливіше, ніж його зв’язок з реформаторським урядом, тому він і вхожий в будинки всіх основних персонажів комедії. Глумов записує про нього в щоденнику: “Городулін в якомусь дурному суперечці про рисистих конях одним паном названий лібералом… Так тепер і числиться “.

Ліберальні ідеї нового царювання для Г. щось не дуже важливе, це якесь “умова служби”, набагато важливіше спритне красномовство, необхідне на численних в цю епоху офіційних публічних заходах. “Мені завтра потрібно спіч говорити за обідом, а думати рішуче ніколи”, – скаржиться він Глумова, захоплюючись його ліберальною риторикою, якою той блищить перед потрібною людиною з репутацією реформатора. “Нам ідеї що! Хто ж їх не має, таких ідей! Слова, фрази дуже гарні “, – продовжує Г.

Г. – Тип дворянина, чудово освоївшись у новій пореформеної реальності, чиновника-Фразера з тих, про кого блискуче сказав А. В. Ні-Микитенко: “Всі ліберали страшенно люблять ласувати владою!”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

НА всякого мудреця досить простоти Комедія (1868)