“Моральний кодекс” старого за повістю Е. Хемінгуєя


Хемінгуей в повісті “Старий і море” створює реальний образ старого рибалки, що протягом трьох діб веде двобій з величезною рибою-мечем. Ця боротьба закінчується трагічно: знесилений рибалка змушений повернутися до берега лише зі скелетом здобичі, яку з’їли акули. І хоча це був, здається, останній шанс, бо вже багато днів у Сантьяго не було доброго улову, а останні події забрали багато сил старого, він все ж не здається і не впадає у відчай. Хлопчик, що допомагає старому, зі сльозами на очах обіцяє продовжувати рибалити з ним, він, як і всі жителі прибережжя, захоплюється мужністю Сантьяго, і хоч сам рибалка так не вважає, – для нього зразок людської мужності – бейсболіст Ді Маджіо, читач бачить, що справжнім героєм є старий Сантьяго – мужня духом Людина, що не підкорилася життєвим обставинам, фізичним стражданням, тривалим невдачам.

Здається, рибалка переможений, але в моральному плані – він переможець. Старий сам формулює “моральний кодекс”, за яким він живе: “Людина створена не для поразки. Людину можна знищити, а здолати неможливо.” Цей кодекс він підтверджує власними діями, нескінченою боротьбою за існування, поєднуючи її з намаганням жити у злагоді з навколишнім світом.

Афоризми, які можна використати як епіграф до твору чи для визначення його основної думки.
– Максим Горький (“Пісня про Сокола”): “Безумству


храбрых поем мы славу. Безумство храбрых – вот мудростьжизни!”;
– Хемінгуей: “Мені ніколи не доводилось вибирати героїв, скоріше, герої вибирали мене. Як і багато моїх попередників, я захоплювався людьми сильними, які підкоряють собі обставини”;
– Жуль Ренар: “справжня мужність полягає в тому, щоб повестися мужньо саме тоді, коли мужність тебе покинула”;
– Гете: “Бути людиною – значить бути борцем”.

Як бачимо, всі ці вислови підтверджують головну ідею повісті-притчі “Старий і море”, а саме здатність людини чинити опір невблаганній природі, вистояти в нерівній сутичці навіть тоді, коли, здавалося б, надії вже немає. Також ці афоризми могли б бути епіграфами до самого твору, так і характеристикою, розкриттям тематики творів Ернеста Хемінгуєя. Ці вислови також доцільно використовувати учням під час написання творів за повістю письменника “Старий і море” на такі теми: “Особливий світ рибалки Сантьяго”, “Старий рибалка – переможець чи переможений?”, “Твори Хемінгуєя – це гімн волі і мужності людини”. І закінчити свій виступ хотілося б словами Д. Затонського, які, на нашу думку, якнайкраще характеризують творчість Ернеста Хемінгуєя: “Сила книжок Хемінгуєя в чуйній і вимогливій людяності. Їм притаманна радість боротьби, боротьби за людину, яку можна вбити, але не можна здолати”.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


“Моральний кодекс” старого за повістю Е. Хемінгуєя

Categories: Шкільні твори

Links